MOSKVA. Rusko vyšle v roku 2012 na svoju námornú základňu v Sýrii flotilu vojnových lodí. V čase napätia súvisiaceho s krízou v Sýrii to v pondelok uviedol ruský denník Izvestija. Flotila na čele s lietadlovou loďou Admiral Kuznecov bude kotviť v sýrskom prístave Tartus od jari 2012. V prístave má Rusko svoju námornú základňu ešte z čias Sovietskeho zväzu.
V poslednom čase v prístave nekotvila žiadna ruská loď, hoci civilná a vojenská posádka sú tam prítomné. Hovorca ruských námorných síl potvrdil, že Rusko plánuje vyslať do Sýrie svoje lode, no trvá na tom, že to nemá nič dočinenia s krvavými bojmi medzi prívržencami prezidenta Baššára al-Asada a opozíciou v Sýrii. "Nesúvisí to s udalosťami v Sýrii," povedal hovorca. "Bolo to plánované už v roku 2010, keď v Sýrii ešte neboli tieto udalosti. Aktívne prípravy prebiehajú, a nie je dôvod ich zrušiť," dodal hovorca.
Odlišný pohľad Západu
Názory Ruska a Západu sa výrazne líšia. Podľa Ruska uvalenie sankcií na režim al-Asada nie je spôsob vyriešenia krízy. Výbor Valného zhromaždenia OSN pre ľudské práva však v utorok prijal rezolúciu, ktorá odsudzuje krvavé potláčanie vzbury proti sýrskemu vládnemu režimu, a zvýšil tak nátlak medzinárodného spoločenstva na Damask.
Rezolúcia "dôrazne odsudzuje pokračujúce závažné a systematické porušovanie ľudských práv zo strany sýrskych orgánov", pričom poukazuje na "svojvoľné popravy" či "prenasledovanie" účastníkov protivládnych protestov a ľudskoprávnych aktivistov.
Navrhovatelia dúfajú, že touto cestou dosiahnu prijatie sankcií voči al-Asadovmu režimu Bezpečnostnou radou OSN napriek neúspešnému pokusu zo začiatku októbra, keď podobnú rezolúciu vetovali Čína a Rusko. Ruský prezident Dmitrij Medvedev vtedy varoval, že Moskva zablokuje aj ďalšie podobné pokusy "legitimizovať jednostranné sankcie zamerané na zvrhnutie rôznych režimov".
Sankcie schvaľujú aj arabské štáty
Výbor OSN počas 47. zasadnutia v Ženeve vyzval sýrsku vládu, aby do 9. marca predložila správu o opatreniach, ktoré podnikne na dodržanie záväzkov vyplývajúcich z Dohovoru OSN proti mučeniu. OSN uvádza, že od vypuknutia protivládnych nepokojov v Sýrii v polovici marca zahynulo viac ako 3500 ľudí, väčšinou civilistov, zatiaľ čo tisíce ľudí boli uväznené.
Ministri zahraničia Ligy arabských štátov (LAŠ) v nedeľu v Káhire tiež schválili sériu sankcií voči sýrskemu vládnemu režimu za jeho neochotu zastaviť násilie proti demonštrantom. Bezpečnostné sily aj v nedeľu zabili v Sýrii najmenej 11 ľudí. Sýria má od minulého týždňa pozastavené členstvo v arabskej lige.