Belehrad 30. júla (TASR) - Demokratická strana Srbska (DSS) juhoslovanského prezidenta Vojislava Koštunicu dnes kritizovala svoje vylúčenie zo srbského parlamentu. "Nezákonný krok srbského premiéra Zorana Djindjiča a jeho nohsledov znamená zavedenie novej diktatúry v Srbsku," uvádza sa vo vyhlásení DSS, ktorá plánuje zažalovať všetkých zodpovedných politikov.
Mandátový výbor parlamentu vylúčil v pondelok 45 poslancov Koštunicovej strany. Podľa výboru všetky mandáty, ktoré mala DSS, patria Demokratickej opozícii Srbska (DOS) Zorana Djindjiča, pretože ich získala vo voľbách. DOS už v piatok vylúčila zo svojich radov Koštunicovu stranu. Definitívny rozkol vládnej koalície tak nastal dva mesiace pred voľbami srbského prezidenta vypísanými na 29. septembra.
DSS bola jednou z 18 strán, ktoré pred dvoma rokmi vytvorili Demokratickú opozíciu Srbska s cieľom zvrhnúť vtedajšieho juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča.
Vďaka čoraz väčším konfliktom, medzi ktoré patrí aj vydanie Miloševiča haagskemu tribunálu v júni minulého roku, Koštunicova strana najprv odvolala svojich ministrov zo srbskej vlády a potom úplne prerušila kontakty s DOS.
Podľa Djindjiča odobratie mandátov poslancov DSS poslúžilo na "vytvorenie jasných pomerov". "Teraz je všetkým ľuďom jasné, kto je vo vláde a kto v opozícii. Nedá sa sedieť naraz na dvoch stoličkách, ako to robila DSS," uviedol srbský premiér.
Djindjič nevylúčil v budúcnosti uzavretie kompromisu s Koštunicom, pokiaľ sa jeho strana vzdá blokovania dôležitých reforiem. Potom sa poslanci DSS môžu vrátiť do parlamentu, dodal premiér.
3 5 oso juh