Káhira/Londýn 30. júla (TASR) - Inšpektori OSN sa ešte môžu vrátiť do Iraku, uviedol dnes pre vysielanie britskej rozhlasovej stanice BBC generálny tajomník Ligy arabských štátov (LAŠ) Amr Músá.
Šéf LAŠ tvrdí, že ešte stále existuje nádej na to, aby Irak prijal zbrojných inšpektorov OSN, ktorí by na mieste preverili, či Bagdad vyvíja zbrane hromadného ničenia.
Inšpektori OSN by sa mali vrátiť do Iraku a overiť situáciu. Iračania nezamietli takýto návrh, rokujú o detailoch a chcú si len vyjasniť niektoré body, domnieva sa Amr Músá.
Irak prerušil spoluprácu s OSN a vypovedal inšpektorov, ktorí mali preveriť iracké plány na vývoj jadrových, chemických a biologických zbraní, v decembri 1998 po tom, ako ich obvinil zo špionáže.
Iracký minister zahraničných vecí Nadží Sabrí obvinil začiatkom týždňa USA, že presadzujú návrat zbrojných inšpektorov do Iraku len preto, aby doplnili nové špionážne informácie pre možný útok na Irak.
Americký prezident George W. Bush tento mesiac znovu zopakoval, že USA si želajú zmenu režimu v Bagdade a použijú všetky prostriedky na to, aby zvrhli irackého prezidenta Saddáma Husajna. Podľa amerického vedenia je isté, že Irak vyvíja zbrane hromadného ničenia a aj ich mieni použiť.
Irak obvinenia popiera a požaduje, aby sa rokovania s OSN o návrate zbrojných inšpektorov dotkli aj zrušenia 12 rokov trvajúcich sankcií a bezletových zón na severe a juhu krajiny, ktoré Bagdadu vnútili USA a Veľká Británia po vojne v Perzskom zálive v roku 1991.
Sabrí a generálny tajomník OSN Kofi Annan spolu rokovali o obnovení inšpekcií už trikrát, ale rozhovory sa skončili neúspešne. Kľúčom na zrušenie sankcií, uvalených na Bagdad po jeho invázii do Kuvajtu v roku 1990, sú však inšpekcie OSN.