Deti, ktoré žijú horšie ako ich rodičia. Prvýkrát som to videl na povojnovom Balkáne a myslel som si, že inde v Európe to neuvidím. Mýlil som sa.
S pasom, ktorý je nanič, a s platom, ktorý stačí len na vyžitie. Ich rodičia cestovali s juhoslovanským pasom po celom svete a z priemerného platu dovolenkovali na Západe.
Je ťažké byť mladým
Francúzi vojnou netrpia, ale aj tu vzniká podobný fenomén. Až 81 percent ľudí si podľa najnovšieho prieskumu myslí, že je ťažké byť mladým.
Najhoršie je to s prácou: 92 percent Francúzov si myslí, že v profesionálnej oblasti to má súčasná generácia ťažšie ako tá minulá.
Prieskum vyjadruje názory, nie fakty. Ale tunajší 25-roční, ktorí si nenašli prácu ani neopustili detskú izbu, sú neprehliadnuteľní.
Môj známy Mathieu od rodičov odišiel. Presťahoval sa na predmestie, kde nie je vysoké nájomné, ale ani práca. Hľadá ju už rok.
Vo Francúzsku je nezamestnanosť mladých 23 percent, na Slovensku 33 percent a v Španielsku 45 percent. Európsky priemer je 21 percent.
Spoločnosť starne
Je za tým kríza, nepružný pracovný trh aj starnutie spoločnosti, v ktorej je čoraz viac voličov – dôchodcov.
Nič nenasvedčuje tomu, že sa to v najbližších rokoch zlepší. A mladí Slováci zvyknutí pracovať na Západe si teraz musia zvyknúť, že práce ubúda i tam.
Aj Francúzsko sa dnes stáva krajinou, kde žijú deti horšie ako ich rodičia.