ZUBIN POTOK, BRATISLAVA. Už štyri mesiace je obraz zo severu Kosova rovnaký. Na jednej strane vojaci NATO, na druhej odhodlaní Srbi, ktorí odmietajú uznať vládu v Kosove.
Občas KFOR skúsi odstrániť nimi postavené barikády, no často sa to skončí ako v stredu večer. Spŕškou kameňov, slzným plynom a množstvom zranených na oboch stranách.
Možný nárast násilia
Situácia je napätá a už sa začína hovoriť aj o možnom násilnom konflikte. Srbský minister polície a vicepremiér Ivan Dačič vo štvrtok pre denník Press naznačil, že nevylučuje vojnu.
Pripustil ju v prípade, keď Kosovo prekročí červenú čiaru. „Tou je ozbrojený útok kosovského premiéra Thaciho na Srbov v Kosove,“ povedal Dačič.
Jeho slová zaujali aj v zahraničí, no podľa analytikov ich netreba preceňovať. Už v minulosti na rozdiel od oficiálnych vyjadrení vlády hovoril, že Kosovo by sa malo rozdeliť.
Európska únia toto riešenie nechce, lebo by mohlo inšpirovať iné menšiny na Balkáne.
Analytici za rečami Dačiča vidia najmä budúcoročné voľby v Srbsku.
„Jeho vyhlásenie bolo venované časti voličov, ktorí negatívne reagovali na vyhlásenie prezidenta Borisa Tadiča, že Srbsko už nebude bojovať,“ povedal pre Press analytik Predrag Simič.
Napätie na barikádach však môže prerásť do väčšieho konfliktu.V piatok pred tým varoval pre portál B92 veliteľ KFOR generál Erhard Drews.
„Môže sa to stať, ak vláda v Prištine stratí trpezlivosť a skúsi získať plnú autoritu na severe Kosova. Prípadne ako to bude vyhovovať niektorým skupinám kosovských Srbov,“ povedal.
Chcú žiť v Srbsku
Prvé barikády na cestách postavili Srbi v júli, keď Priština chcela obsadiť hraničné priechody so Srbskom. Ako píše Economist na svojom blogu, v dedine Zubin Potok sa na barikádach strieda 70 až 80 ľudí.
Cesty blokujú kamióny či autobusy a hlina na ceste. „Chceme byť súčasťou Srbska – nič viac, nič menej,“ povedal pre BBC starosta mesta Zvečan Dragiša Milovič.
Problém môžu vyriešiť dialóg Belehradu a Prištiny, ktorý sa po júli znovu začal tento týždeň. Pre Belehrad je dohoda dôležitá.
Súčasná situácia môže spôsobiť, že začiatkom decembra Brusel nedá Srbsku štatút oficiálneho kandidáta krajiny na vstup do Európskej únie.
Otázka však zostáva, aký má Belehrad vplyv na Srbov na severe Kosova. Okrem toho, že tvrdia, že patria do Srbska, je dôležitým faktorom aj to, že absencia zákona vyhovuje miestnym pašerákom.
Aj preto podľa Economistu Srbi hovoria, že ak sa im kompromis nebude páčiť, budú barikády brániť telami.