Washington 30. júla (TASR) - Americký prezident George W. Bush sa rozhodol zmeniť kampaň na šírenie informácií, ktorá sa začala v rámci globálnej vojny proti terorizmu, na permanentný úrad formujúci americký imidž v zahraničí, uviedol denník The Washington Post v dnešnom vydaní.
Noviny citovali nemenovaného významného predstaviteľa vlády vznikne stály Úrad pre globálnu komunikáciu, ktorý bude koordinovať aj zahraničnopolitické posolstvá Bushovej administratívy. Nový úrad by mal začať plne fungovať v jeseni, čo by malo Bielemu domu umožniť väčšiu kontrolu nad posolstvami, ktoré chce predniesť v zahraničí.
Vládny predstaviteľ pre noviny povedal, že nový úrad nenahradí americké ministerstvo zahraničných vecí, ktoré nesie hlavnú zodpovednosť za "šírenie amerického príbehu" v zahraničí. Nový úrad má údajne pridať "tematickú a strategickú hodnotu" úsiliu ministerstva zahraničných vecí.
S myšlienkou vzniku tohto úradu prišla Bushova dlhoročná poradkyňa Karen Hughesová, ktorá sa tento mesiac vrátila do Texasu. Údajne však bude na vzniku nového úradu úzko spolupracovať. Úrad by mal viesť poradca prezidenta a mal by rozšíriť pôsobenie Informačného centra koalície s pobočkami v Londýne a Islamabade.
Americká vláda naliehavo potrebuje "opraviť" svoj imidž vo svete, má s ním vážne problémy. Vyplýva to zo správy, ktorú vypracovala vplyvná Rada pre zahraničné vzťahy so sídlom v New Yorku.
Podľa správy administratíva prezidenta Georgea W. Busha nevyvinula dostatočné úsilie, aby si získala na svoju stranu Neameričanov, preto by mala okamžite odštartovať "globálnu diplomatickú ofenzívu".
V správe sa tiež uvádza, že negatívne postoje k americkej politike sa neobmedzujú len na moslimský svet, ale sú badateľné aj medzi spojencami USA vo vojne proti terorizmu.
Časť tohto problému vidí rada v dramatickom obmedzení rozpočtu vládnych úradov, ktoré mávali na starosti propagáciu Spojených štátov v zahraničí.
Rada pre zahraničné vzťahy Bushovu administratívu vyzvala, aby zvyšku sveta načúvala namiesto toho, aby ho ignorovala.