Washington 30. júla (TASR) - Za pomoci stoviek dobrovoľníkov sa podarilo zachrániť väčšinu z 55 veľrýb, ktoré v noci na pondelok uviazli na brehu polostrova Cape Cod na atlantickom pobreží USA.
"Do oceánu sa vrátilo 46 zvierat. To je 46 úspešných príbehov," povedal jeden z dobrovoľníkov bostonskej miestnej televízii. Ako dodal, zostávajú obavy, aby sa nevrátili.
Dobrovoľníci morských cicavcov držali v horúcom letnom dni pri živote tým, že na nich liali vodu a prikrývali ich mokrými plachtami. Na záchranu využili popoludňajší príliv.
Zvieratá objavili okolo 06.00 h miestneho času ráno na pláži Chapin v meste Dennis, štát Massachusetts. Jedno zviera bolo v tom čase už mŕtve a druhé utratili po tom, čo sa dostalo do šoku. Zvyšných sedem zomrelo na následky prehriatia. Za uplynulých viac ako desať rokov išlo o najväčšie uviaznutie veľrýb na Cape Cod (Myse tresky).
Morský biológ Scott Landry uviedol, že tieto prípady sú častejšie na jar alebo na jeseň ako v lete. "Na myse je neuveriteľne krásny deň, čo však pre veľryby nie je veľmi dobré," povedal. "Tieto zvieratá sa veľmi rýchlo prehrejú, takže dobrovoľníci strávili väčšinu predpoludnia tým, že na ne liali vodu a chránili ich pred slnkom," dodal.
Hromadné uviaznutia veľrýb sú na Myse tresky a iných svetových pobrežiach dosť častým javom, tento fenomén sa však vedcom zatiaľ nepodarilo celkom pochopiť. V niektorých prípadoch exituje hypotéza, že veľryby sa na plytčinu dostanú pri prenasledovaní koristi.
V júli 2000 na ostrove Nantucket pri Cape Cod uviazlo 11 veľrýb, pričom všetky zahynuli. V decembri 1991 pri polostrove zahynulo 31 veľrýb.
Veľryby, zvané lodivodi, dosahujú v dospelosti dĺžku od 3,5 do piatich metrov a vážia viac ako 800 kilogramov. Živia sa sépiami, malými rybami a kôrovcami.