BERLÍN, BRATISLAVA. V marci miliardový železničný projekt v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko po 58 rokoch odstavil vládnucich kresťanských demokratov. A prvýkrát v histórii Nemecka sa tam stal krajinským premiérom politik Zelených.
V utorok ústavný súd potvrdil, že o projekte Stuttgart 21 rozhodnú obyvatelia Bádenska-Württemberska v referende v nedeľu. Bude to prvé ľudové hlasovanie v tejto spolkovej republike po takmer 60 rokoch. A hoci proti megastavbe, ktorá na dlhé roky rozbúra centrum mesta, protestujú obyvatelia každý pondelok viac ako dva roky, miestni nakoniec nemusia stavbu zastaviť.
Môže za to komplikovaná otázka o tom, či má mesto vystúpiť z financovania projektu. V praxi to znamená, že kto je za projekt, musí v referende odpovedať nie, a kto je proti stavbe modernej podzemnej železničnej stanice, musí hlasovať áno. Zdržať sa nemôže nikto.
„Je to naozaj zmätok. Ja som za projekt, a teda musím v nedeľu zakrúžkovať nie. Myslím si, že infraštruktúra je dôležitá, ak má mesto prilákať podnikateľov,“ hovorí pre SME Winfried Weithofer zo Stuttgartu.
Projekt má stáť 4,1 miliardy eur, čo je o 1,5 miliardy eur viac, ako sa predpokladalo. Má vypraviť viac vlakov, zlepšiť prepojenie na letisko a priniesť 10tisíc pracovných miest. Odporcovia stavby hovoria, že nakoniec to bude stáť šesť miliárd eur. Namiesto stavby podzemnej stanice žiadajú rekonštrukciu starej.
Kým ešte v septembri bola väčšina miestnych proti projektu Stuttgart 21, pár dní pred referendom je 55 percent obyvateľov za pokračovanie projektu.