Zmluvu, ktorá obmedzovala počet tankov, lietadiel, vrtuľníkov a ďalších nejadrových zbraní, prestalo Rusko dodržiavať už v roku 2007.
BRUSEL. Štrnásť krajín NATO vrátane Slovenska nasledovalo krok Spojených štátov a prestalo poskytovať Ruskej federácii údaje o nejadrových vojenských silách v Európe.
Väčšina štátov aliancie tak recipročne pozastavila implementáciu časti Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE), ktorú samotné Rusko prestalo dodržiavať v roku 2007. Informovala o tom dnes tlačová agentúra DPA s odvolaním na diplomatov NATO.
Tento krok má upriamiť pozornosť Ruska na potrebu plnenia záväzkov vyplývajúcich zo zmluvy, ktorá obmedzuje množstvo rozmiestnených konvenčných zbraní.
Pripojilo sa aj Slovensko
Skupina krajín NATO v utorok oznámila svoje rozhodnutie Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) so sídlom vo Viedni. Pripojenie sa Slovenska k tomuto kroku dnes pre TASR potvrdil hovorca rezortu slovenskej diplomacie Ľuboš Schwarzbacher.
"Slovenská republika oznámila na zasadnutí Spoločnej konzultatívnej skupiny Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe vo Viedni rozhodnutie, že prijíma recipročné opatrenia voči Ruskej federácii na jej pokračujúce neplnenie, takzvané suspendovanie implementácie" zmluvy, uviedol Schwarzbacher. Slovensko pritom bude pokračovať v plnej implementácii dohody voči ostatným zmluvným štátom.
Podľa zdrojov NATO plánujú podobný krok urobiť aj ďalšie štáty 27-člennej organizácie.
"Je to reakcia na Rusko, ktoré pozastavilo zmluvu CFE v roku 2007 a nie je ochotné sa k nej vrátiť," uviedol nemenovaný predstaviteľ.
Zmluva z roku 1990
Zmluva, ktorá bola podpísaná v roku 1990, obmedzuje počet tankov, lietadiel, vrtuľníkov a ďalších nejadrových zbraní, ktoré môžu byť rozmiestnené západne od Uralu. Novú, prepracovanú verziu zmluvy podpísali v roku 1999, ale krajiny NATO ju odmietli ratifikovať. Západ trval na tom, že Rusko musí najprv rešpektovať svoj záväzok stiahnutia svojich vojakov z územia Gruzínska a Moldavska.
Moskva v roku 2007 pozastavila uplatňovanie zmluvy CFE s argumentom, že Západ neratifikoval jej dohodnuté zmeny. Krok krajín NATO podľa diplomatov "kladie zmluvu CFE na stôl".