TRIPOLIS. Líbyjský dočasný premiér Abd al-Rahím al-Kib vymenoval v utorok dočasnú vládu, čo je prvý krok k sformovaniu zvoleného kabinetu.
Dodržal tak časový horizont 60 dní, ktoré boli stanovené po vyhlásení oslobodenia Líbye po zabití diktátora Muammara Kaddáfího.
Nová vláda je poverená navrhnutím ústavy a uskutočnením demokratických volieb v júni.
Voľby sa uskutočnia do 20 mesiacov
Rezort obrany povedie Usáma al-Džuvalí, povstalecký vojenský veliteľ z mesta Zintán, ktorého bojovníci v sobotu chytili diktátorovho syna Sajfa al-Isláma.
Ministerstvo vnútra bude riadiť Fauzí Abd al-Al, jeden z povstaleckých lídrov z Misráty, ktorého sily chytili v októbri Kaddáfího. Východolíbyjský diplomat Ašúr bin Chajál obsadí post ministra zahraničia.
Al-Kiba zvolila do čela prechodnej vlády v októbri Dočasná národná rada, ktorá vedie krajinu od Kaddáfího pádu.
Dočasná vláda má viesť krajinu až do schválenia novej ústavy a slobodných volieb. Tie by sa mali uskutočniť do 20 mesiacov.
Niektoré kmene vládu neuznali
Niektoré líbyjské kmene odmietli uznať novú dočasnú vládu.
Prd sídlom Prechodnej národnej rady v Benghází protestovalo približne 150 príslušníkov miestnych kmeňov Awagí a Magharíba, ktorých rozhorčilo, že v novej vláde chýbajú ich zástupcovia.
Členovia kongresu berberského kmeňa Amazighov zase dočasne zmrazili všetky kontakty s NTC, pokým nebudú splnené ich požiadavky v oblasti posilnenia jazykových a kultúrnych práv.
Kmeňové, regionálne a ideologické spory predstavujú podľa agentúry Reuters potenciálnu hrozbu pre budúcu politickú stabilitu Líbye. P
roti novej vláde však zatiaľ nevzniesli námietky vplyvní islamisti, ktorí nezískali žiaden z kľúčových ministerských postov.