Brno 6. júna (TASR) - Obyvatelia ČR poškodení komunistickým režimom nemôžu už požiadať o nápravu krívd. Český ústavný súd zamietol dnes návrh na zrušenie časti zákona o súdnych rehabilitáciách, ktorá časovo obmedzuje podanie žiadosti o rehabilitácii.
Ak by návrhu vyhovel, otvoril by tým mnohým ľuďom novú šancu na zrušenie nedemokratických rozsudkov vynesených komunistickou justíciou. Sudcovia dospeli k záveru, že napadnuté ustanovenie nie je v rozpore s ústavným poriadkom ČR ani Listinou základných práv a slobôd.
Návrh na zrušenie časti zákona o súdnych rehabilitáciách, ktorý schválili československí zákonodarcovia v roku 1990, podal 65-ročný Josef Bezděk. Ten bol odsúdený v 50. rokoch za trvalé odmietanie vojenskej služby z náboženských dôvodov na viac ako sedem rokov väzenia.
V rokoch 1990-92, keď mohol podľa rehabilitačného zákona požiadať o prieskum, tak neurobil, a to pre nedostatok informácií vzhľadom na to, že žil v Nemecku. Mal tiež nedôveru v rehabilitačné súdy, kde podľa neho zasadali rovnakí ľudia, ktorí odporcov vojenskej služby posielali do väzenia.
Jeho advokát Lubomír Müller dnes na rokovaní uviedol viacero prípadov, keď súdy záujemcov o prieskum pred týmto krokom varovali alebo ich mylne informovali. Pripomenul, že len v posledných mesiacoch zrušil najvyšší súd ČR desiatky chybných rehabilitačných rozsudkov zo začiatku 90. rokov.
Návrh na zrušenie časového limitu v rehabilitačnom zákone podalo 44 osôb zo štyroch krajín. Okrem navrhovateľa, ktorého prípadom sa súd zaoberal, sa k nemu pripojilo 37 Svedkov Jehovových z ČR, Slovenska, Nemecka, Kanady a šesť sudcov okresných súdov. Najmä tí, ktorí žili v cudzine, tvrdia, že nevedeli o možnosti o rehabilitáciu požiadať.
Napriek tomu plénum ÚS návrh zamietlo. Podľa sudcu spravodajcu Cepla lehota nemôže byť protiústavná. "Je vecou suverénneho štátu ako rozhodne o rehabilitácii občanov. Napadnutý paragraf nezvýhodňuje nijakú skupinu osôb, iba vymedzuje termín na uplatnenie práva. Stanovená lehota teda nie je protiústavná," povedal Cepl.
Vysvetlil, že týmto zákonom sa štát pokúsil aspoň o čiastočnú rehabilitáciu, pričom si bol vedomý, že úplná náprava krívd nie je možná. Naopak zrušenie napadnutého článku zákona by poprelo jeden zo základných princípov demokratickej legislatívy - princíp právnej istoty.
(spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová) vk dem