WASHINGTON. Spojené štáty oznámili, že prestanú Rusku poskytovať údaje o nejadrových vojenských silách v Európe, čo naznačuje, že administratíva prezidenta Baracka Obamu je čoraz frustrovanejšia z tempa rokovaní s Moskvou o kontrole zbrojenia.
Krok USA nasleduje po neúspešných rozhovoroch, zameraných na obnovenie zmluvy, ktorá určuje počet a umiestnenie vojakov aj konvenčných zbraní v Európe.
Rusko v roku 2007 dočasne prestalo dodržiavať Zmluvu o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE). USA a spojenci však pokračovali v plnení záväzkov stanovených v zmluve a poskytovali Rusku údaje o svojich silách.
Spojené štáty sa rozhodli zastaviť túto spoluprácu, pretože rozhovory s Ruskom sa príliš dlho naťahovali. Európski spojenci, ktorí sú takisto signatármi zmluvy CFE, podľa očakávania tiež prestanú odovzdávať Rusku údaje.
Rozhovory brzdí protiraketový štít
Obamova administratíva si stanovila zlepšovanie vzťahov s Ruskom ako prioritu a zaznamenala aj určitý úspech, napríklad ratifikáciu významnej novej zmluvy o kontrole jadrových zbraní, ktorá vstúpila do platnosti tento rok.
Administratíva dúfala, že táto zmluva, známa aj ako Nový START, podporí pokrok v oveľa ambicióznejšej agende s Ruskom týkajúcej sa kontroly zbraní.
Rozhovory sa však pozastavili a naťahujú sa kvôli napätiu, ktoré vyvolávajú americké plány raketovej obrany v Európe.
Pozastavenie výmeny údajov má najmä symbolický význam, pretože Spojené štáty a ich spojenci budú ďalej tieto údaje poskytovať ostatným signatárom zmluvy, vrátane spojencov Ruska ako napríklad Bielorusku, ktoré ich môže odovzdať Moskve.
Putin: Zmluva nás obmedzuje
Zmluva, ktorá bola podpísaná v roku 1990, obmedzuje počet tankov, lietadiel, vrtuľníkov a ďalších nejadrových zbraní, ktoré môžu byť rozmiestnené západne od pohoria Ural - čo je hranica európskej časti Ruska.
Novú, prepracovanú verziu zmluvy podpísali v roku 1999, ale krajiny NATO ju odmietli ratifikovať.
Západ trval na tom, že Rusko musí rešpektovať svoj záväzok, že stiahne svojich vojakov z Gruzínska a separatistického regiónu Podnestersko v Moldavsku, a až potom ratifikuje novú verziu zmluvy.
Rusko uviedlo, že pôvodná zmluva zastarala, keď viaceré bývalé republiky Sovietskeho zväzu a satelitné štáty vstúpili do NATO.
Vladimir Putin vyhlásil, že zmluva CFE obmedzuje schopnosť Ruska reagovať na hrozby na jeho vlastnom území.
Zdroj: Associated Press