Kukláči vojenskej polície v marci vtrhli do Českej televízie. Hľadali spisy.
BRATISLAVA. Primeranosť zásahu českej vojenskej polície v redakcii spravodajstva verejnoprávnej televízie posudzuje Ústavný súd.
Televízia ho požiadala, aby rozhodol, či právo novinára na ochranu zdroja môže polícia prelomiť v záujme odhalenia osoby, ktorá mu citlivé informácie poskytla.
Policajtov potrestali
Policajti v ČT hľadali dokumenty, na základe ktorých reportér Karel Rožánek spracoval reportáž o pochybných postupoch Vojenskej tajnej služby. Zaistili dokumenty, počítače a kazety.
„Výsledkom akcie bolo zatiaľ suspendovanie niekoľkých príslušníkov vojenskej polície. Rozhodnutie Ústavného súdu o našej sťažnosti očakávame v priebehu niekoľkých mesiacov, hovorí šéfredaktor spravodajstva Karel Novák.
Podobné zásahy proti novinárom by podľa neho mali byť prípustné len v prípade extrémneho ohrozenia bezpečnosti štátu.
Na zneužívanie právomoci polície v podobných prípadoch upozorňuje aj moderátor ČT Václav Moravec. „Štátna moc sa snaží chrániť tajné informácie a často používa neadekvátne postupy.“
Videl vlastné prepisy
Investigatívny novinár Janek Kroupa sa zaoberá podozreniami z polmiliardovej korupcie na českom ministerstve obrany, kde figuruje aj slovenský podnikateľ Miroslav Výboh, blízky Smeru.
„Asi pred tromi týždňami som bol predvolaný na výsluch. Predložili mi tam prepisy telefonátov a komunikácie cez SMS. Nemyslím si, že je to v poriadku.“
Česká polícia sa podľa Kroupu snaží vypátrať zdroj jeho informácií. Vyšetrovanie úplatkárskej aféry však stojí.