Ankara 29. júla (TASR) - Akákoľvek rezolúcia medzinárodného spoločenstva k sporu medzi Irakom a USA musí byť nenásilná a mala by pojednávať aj o zrušení tvrdých sankcií, ktoré zmrzačujú tento arabský národ.
Vyjadril sa tak dnes námestník ruského ministra zahraničných vecí Alexander Saltanov po stretnutí s tureckým ministrom zahraničných vecí Sukrom Sinom Gurelom v Ankare.
Moskva, tradičný zástanca Bagdadu, sa vyslovila proti možnému vojenskému úderu USA proti Iraku za jeho údajný program vývoja zbraní hromadného ničenia a neumožnenie návratu zbrojných inšpektorov OSN na svoje územie.
Saltanovova zastávka v Turecku, členskej krajine NATO, bola poslednou v rámci blízkovýchodného turné. Účelom cesty bolo vymeniť si s predstaviteľmi navštívených krajín názory na palestínsko-izraelský konflikt a možnú vojenskú operáciu americkej armády proti Iraku. Iracká republika má druhé najbohatšie náleziská ropy na svete.
Turecko verejne vyslovilo tiež odmietavý postoj k útokom na svojho suseda. Ankara sa obáva, že nepokoje by sa mohli rozšíriť do jej problematického regiónu na juhovýchode, a tak ešte viac poškodiť hospodárstvo zasiahnuté recesiou.
Na druhú stranu dal turecký kabinet najavo ochotu podporiť americkú operáciu výmenou za odpísanie časti dlhu vo výške viac ako štyri miliardy dolárov. Tie Ankara dlží Washingtonu za nákup vojenskej techniky.
Z Turecka vzlietajú americké bojové lietadlá hliadkujúce nad bezletovou zónou na severe Iraku. Turecko by mohlo byť kľúčovým frontovým spojencom pre akúkoľvek operáciu.