Z nich vyhlásili tvrdšie sankcie proti Teheránu len Spojené štáty, Británia a Kanada.
PARÍŽ. Francúzsko v pondelok vyzvalo svojich medzinárodných partnerov, aby zmrazili bankové účty iránskej centrálnej banky a uvalili embargo na nákup iránskej ropy.
Od nových sankcií si Paríž sľubuje zvýšenie tlaku na islamskú republiku, ktorého cieľom je dosiahnuť zastavenie jadrového programu krajiny.
Návrh "nových bezprecedentných sankcií" francúzska vláda adresovala lídrom Británie, Kanady, Nemecka, Japonska, Spojených štátov ako aj Európskej únie.
"Keďže Irán urýchľuje svoj jadrový program, odmieta rokovania a uvrhuje svojich obyvateľov do izolácie, Francúzsko je za nové bezprecedentné sankcie, ktorá majú Irán presvedčiť, aby rokoval," uvádza vyhlásenie kancelárie prezidenta Nicolasa Sarkozyho.
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu nedávno vydala správu, v ktorej vyjadruje obavy z "možných vojenských rozmerov iránskeho jadrového programu", čomu majú nasvedčovať početné nové dôkazy.
Podľa jej údajov zistené skutočnosti "naznačujú, že Irán uskutočňoval aktivity potrebné na vyvinutie jadrového výbušného zariadenia".
Medzinárodné spoločenstvo, predovšetkým však Spojené štáty a Izrael, dlhodobo upodozrievajú Irán, že sa snaží vyrobiť jadrové zbrane. Teherán to však popiera a tvrdí, že jeho nukleárny program sleduje výlučne mierové ciele.
Nové sankcie proti Iránu ohlásili Spojené Štáty, Británia i Kanada
Spojené štáty, Británia a Kanada v pondelok oznámili tvrdšie sankcie proti Iránu z dôvodu jeho podozrivého jadrového programu. Informuje o tom stránka stanice CNN. Nové opatrenia sú namierené proti iránskemu petrochemickému priemyslu a obchodu s plynom a ropou, uviedla americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová.
Podľa vlastných slov očakáva, že dodatočné sankcie prijmú aj ich ďalší medzinárodní partneri, keďže tieto opatrenia "zvyšujú tlak na Irán, jeho zdroje príjmov a ilegálne aktivity". Spojené štáty zároveň islamskú republiku označili za "hlavný podnik na pranie špinavých peňazí".
Británia s Iránom prerušila všetky finančné väzby a po prvýkrát odstavila od britských financií celý bankový sektor islamskej republiky. Kanada rovnako oznámila, že prijala sériu ostrejších sankcií, ktoré zakazujú takmer všetky peňažné transakcie s iránskou vládou. Rusko nové sankcie Západu odmietlo ako "neakceptovateľné".
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu nedávno vydala správu, v ktorej vyjadruje obavy z "možných vojenských rozmerov iránskeho jadrového programu", čomu majú nasvedčovať početné nové dôkazy.
Medzinárodné spoločenstvo dlhodobo upodozrieva Irán, že sa snaží vyrobiť jadrové zbrane. Teherán to však popiera a tvrdí, že jeho nukleárny program sleduje výlučne mierové ciele.
Rusko: Sankcie USA voči Iránu sú neakceptovateľné
Rusko dnes označilo sprísnenie sankcií USA voči Iránu za porušenie medzinárodného práva a kritizovalo ich ako neprijateľné. "(Sankcie) veľmi sťažujú cestu ku konštruktívnemu dialógu s Teheránom," uviedol zdroj z ministerstva zahraničných vecí v Moskve agentúre Interfax.
Tieto obmedzujúce opatrenia podľa Moskvy postihli aj spoločnosti z tretích krajín, najmä z ropného a plynárenského odvetvia. Ruská federácia je blízkym obchodným partnerom Teheránu, pričom ruské firmy len nedávno dokončili prvú iránsku jadrovú elektráreň.
Rusko, ktoré má v OSN právo veta, však minulý týždeň podporilo výzvu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) voči Iránu, aby vysvetlil mnohé dôkazy ohľadne jeho tajného jadrového programu. K sprísneniu sankcií voči islamskej republike zo strany USA, Veľkej Británie a Kanady došlo v pondelok večer práve kvôli znepokojivej správe MAAE.
Irán odmietol rezolúciu OSN
Predseda iránskej rady pre ľudské práva Muhammad Džavád Laridžání odmietol v pondelok rezolúciu prijatú Valným zhromaždením OSN (VZ OSN), odsudzujúcu porušovanie ľudských práv v krajine.
Valné zhromaždenie prijalo rezolúciu navrhovanú Kanadou v pomere hlasov 86-32, kým 59 krajín sa hlasovania zdržalo. Laridžání označil dokument za "hanebnú fabrikáciu nepodložených a úplne nezmyselných tvrdení".
Rezolúcia "vyjadruje hlboké znepokojenie nad prebiehajúcim a opakovaným porušovaním ľudských práv" v Iráne, citovala agentúra AP. Dokument sa odvoláva na mučenie, zlé, neľudské či ponižujúce zaobchádzanie, trestanie vrátane bičovania a amputácií končatín a časté využívanie trestu smrti.
V nezáväznej rezolúcii sa spomínajú aj útoky na ochrancov ľudských práv, nerovnosť a násilie voči ženám i diskriminácia etnickým a náboženským menšinám.
Džaafarí: Návrh rezolúcie OSN je vyhlásením politickej vojny Sýrii
Sýrsky veľvyslanec pri OSN Bašár Džaafarí odmietol dnes rezolúciu odsudzujúcu zásahy sýrskej vlády voči protivládnym demonštrantom a označil ju za "vyhlásenie vojny" Damasku.
Džaafarí to uviedol v súvislosti s návrhom rezolúcie o Sýrii, ktorý Nemecko predložilo výboru Valného zhromaždenia OSN pre ľudské práva, informovala agentúra Reuters.
Návrh vypracovaný Británou, Francúzskom a Nemeckom má medzi 61 podporovateľmi aj päť arabských štátov. "Toto bolo navrhnuté v kontexte vyhlásenia politickej a mediálnej vojny mojej krajine," povedal Džaafarí výboru, ktorý je zložený zo 193 členských krajín OSN.
"Je to vyhlásenie vojny, ktoré zasahuje do nezávislosti nášho politického rozhodovania a bráni nám postupovať v našom národnom politickom programe," dodal.