Agentúrnu správu sme doplnili o text z tlačového vydania.
KÁHIRA, TEL AVIV. Ani utorkový prísľub egyptskej vlády, že vytvorí vládu národnej spásy, nedostal z káhirského námestia Tahrír protestujúcich.
Naopak, zdá sa, že konflikt sa prehlbuje, ako aj pochybnosti o tom, či bola v Egypte skutočne revolúcia.
Šéf vojenskej rady oznámil, že ozbrojené sily sú pripravené uskutočniť referendum o okamžitom odovzdaní moci civilnej vláde, ak to budú ľudia požadovať.
Poľný maršal Muhammad Husajn Tantáwí taktiež v televíznom prejave povedal, že prezidentské voľby sa budú konať pred 30. júnom. Dodal, že nová vláda bude sformovaná čoskoro.
Tantáwí sa snažil v prejave opísať armádu ako najväčších vlastencov v krajine a nahnevane kritizoval pokusy poškvrniť jej reputáciu.
Desaťtisícky protestujúcich na káhirskom námestí Tahrír okamžite odmietli Tantáwího návrh pokrikmi vyzývajúcimi na jeho odstúpenie.
Horšie ako za Mubaraka
Ľudskoprávna organizácia Amnesty International, ktorá kritizuje egyptskú vojenskú radu za to, že zlyhala pri garantovaní základných práv Egypťanov, vyhlasuje, že súčasná situácia v Egypte je horšia ako za exprezidenta Husního Mubaraka.
Medzinárodná organizácia priniesla zoznam príkladov ukazujúcich na porušovanie ľudských práv zo strany vojenských vládcov.
Takmer 40 egyptských opozičných zoskupení na utorok do Káhiry zvolalo masové demonštrácie a žiadalo vytvorenie vlády národnej spásy. Vojenskí vládcovia s tým nakoniec v utorok večer po rokovaniach s politickými stranami podľa BBC súhlasili.
Prisľúbili, že parlamentné voľby sa uskutočnia na budúci pondelok, ako bolo plánované, a prezidentské voľby zorganizujú skôr, konkrétne do konca júna budúceho roka, čo žiadali protestujúci.
Do protestov sa nezapája najsilnejší opozičný blok Moslimské bratstvo. Agentúra DPA tvrdí, že zástupcu hnutia vyhodili zo stretnutia opozície. Iné zdroje hovoria, že sa hnutie obáva zrušenia parlamentných volieb.
Súčasná situácia v krajine vyvoláva otázky, či budú voľby aspoň trochu podľa demokratických štandardov. Očakáva sa, že ich vyhrá strana blízka práve Moslimskému bratstvu, ale situácia je taká premenlivá, že všetko môže byť inak.
Hrozba menovej krízy
V Egypte je napätie pre nedodržané sľuby armády už mesiace, ale od soboty je situácia skutočne na hrane. Názor námestia Tahrír je rezolútny: Chceme civilnú vládu a hneď. Protesty sa rozšírili aj do ďalších miest.
Pri zrážkach medzi bezpečnostnými silami a demonštrantmi prišlo o život za posledné štyri dni najmenej 29 ľudí. Obavy vyslovuje aj zahraničie, egyptská burza padá a podľa odborníkov hrozí krajine menová kríza.
Najmenej tri životy si vyžiadali nočné zrážky medzi egyptskými bezpečnostnými silami a protivládnymi demonštrantami v meste Ismáílíja na severovýchode krajiny.
Protestujúci vyšli do ulíc Ismáílíje na znak solidarity s účastníkmi protestov na káhirskom námestí Tahrír. Polícia ich rozohnala slzotvorným plynom a gumovými projektilmi.
Agentúra DPA s odvolaním sa na egyptských zdravotníkov uviedla, že pri zásahu zahynuli traja ľudia a zhruba 60 ďalších utrpelo zranenia.
Takmer štyri desiatky egyptských opozičných skupín zvolalo na dnes masové protesty po krvavých zásahoch polície a armády voči demonštrantom, ktoré si v predchádzajúcich dňoch vyžiadali najmenej 33 životov a 1750 zranených.
Opozícia vyzýva vládnucu vojenskú radu, aby odovzdala moc "vláde národnej záchrany" a civilnej prezidentskej rade,
Zatkli troch amerických občanov
Troch občanov Spojených štátov zadržali v Káhire za to, že hádzali benzínové bomby do budovy egyptského ministerstva vnútra. Bezpečnostný zdroj to dnes uviedol nemeckej tlačovej agentúre DPA.
Zdroj oznámil, že trojicu Američanov zatkli spolu s niekoľkými Egypťanmi a niesli 30 zápalných fliaš nazývaných aj Molotovove kokteily.
Bývalý líder Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov (80), ktorého reformy zamerané na politické zmeny a otvorenosť pomohli zvrhnúť komunistický režim, v interview podporil protesty v Egypte. Pre tlačovú agentúru Associated Press (AP) dnes vyhlásil, že súčasné protesty v Egypte sú "opodstatnené a životne dôležité".
"Som na strane protestujúcich," povedal Gorbačov, ktorého perestrojka a glasnosť priniesli demokratické zmeny a v roku 1991 viedli aj k rozpadu Sovietskeho zväzu - proti jeho vôli.