MADRID, BRATISLAVA. Na zoznam premiérov, ktorých kariéru predčasne ukončila dlhová kríza v Európe, pribudlo prominentné meno.
Po predčasných voľbách v Španielsku skončil po siedmich rokoch v úrade premiéra José Luis Zapatero. Kríza dramaticky mení politiku zadlžených štátov a vo viacerých krajinách skrátila štvorročné volebné obdobie.
Prvý bol Cowen
Zapatero skončil po predčasných voľbách rovnako ako írsky premiér Brian Cowen, ktorý prehral vo voľbách vo februári minulého roka a bol podľa agentúry DPA prvou politickou obeťou krízy v Európe.
Voľby pred skončením riadneho volebného obdobia znamenali koniec vlády portugalského premiéra Josého Socratesa, predčasné hlasovanie čaká Slovincov i Slovákov.
Zmeny bez volieb
V Grécku a Taliansku sa vlády zmenili bez volieb. Giorgos Papandreu a Silvio Berlusconi odstúpili, aby krajiny z ekonomického dna dostali nepolitici. Tí majú podporu verejnosti - novému talianskemu premiérovi Mariovi Montimu dokonca verí rekordných osem z desiatich Talianov, ale nemôžu sa dlho spoliehať na podporu parlamentu.
Ak politici práve nebojujú s trhmi, opozíciou alebo Bruselom, musia tlmiť rozhorčené davy v uliciach. Podľa Medzinárodnej organizácie práce čakajú sociálne protesty hneď niekoľko krajín eurozóny, ak sa politikom nepodarí znížiť nezamestnanosť a sociálne nerovnosti. Rizikové sú podľa jej správy Grécko, Portugalsko, Španielsko, Estónsko, Francúzsko, Slovinsko a Írsko.
V Grécku a Portugalsku tvrdí 60 percent ľudí, že ich životný štandard klesol. V Španielsku a Slovinsku to hovorí 50 percent obyvateľov. Zoznam politikov, ktorí pre krízu skončia, nie je dokončený.