Manila 29. júla (TASR) - Spojené štáty dnes označili za "hrubé a urážlivé" obvinenia filipínskej strany, že americký vojak postrelil filipínskeho civilistu, údajne spojeného s moslimskými extrémistami. Filipínska polícia medzitým oznámila, že potlačí plánované protesty proti návšteve amerického šéfa diplomacie Colina Powella.
Podľa veľvyslanectva USA v Manile bol uvedený vojak v skutočnosti americký zdravotník a postreleného Filipínca sa ujal po razii filipínskych vojsk. Tie chceli muža zatknúť a pri akcii ho zranili.
Ľavicové skupiny plánujú v súvislosti s týmto incidentom sériu protestov, ktoré sa majú uskutočniť práve v čase, keď bude na návšteve krajiny Colin Powell. Návšteva Filipín koncom tohto týždňa bude súčasťou Powellovej cesty po ôsmich ázijských krajinách.
Filipínska polícia však na margo ohlásených akcií oznámila, že zasiahne proti akýmkoľvek protestom, pokiaľ sa budú konať bez vládneho povolenia. "Colin Powell je považovaný za VIP a my mu poskytneme všetku ochranu, akej sme schopní," vyhlásil hovorca filipínskej polície. Tento výrok predstavuje istý odklon od politiky "maximálnej tolerancie", ktorá zvyčajne povoľuje demonštrantom organizovať protesty aj bez povolenia, pokiaľ sú pokojné a nenásilné.
Na juhu Filipín je od začiatku roka rozmiestnených asi 1000 amerických vojakov. Tí cvičia filipínsku armádu v boji proti terorizmu, aby jej pomohli poraziť povstalcov z moslimskej extrémistickej skupiny Abú Sajjáfa. Tú Washington spája so stykmi s Usámom bin Ládinom a jeho teroristickou sieťou al-Káida.
K prestrelke došlo minulý týždeň, keď vojaci vpadli do domu jedného z členov skupiny Abú Sajjáfa na juhofilipínskom ostrove Basilan. Muža pri zásahu postrelili, keď sa pokúšal získať zbraň jedného z vojakov, ktorí sa ho pokúšali zatknúť.
Podľa slov dvoch filipínskych poslancov rodina zraneného informovala, že muža postrelil americký vojak. Veľvyslanectvo USA v Manile však označilo správu za "hanebné a urážlivé obvinenie" a jednoznačne ju poprelo. Uvedený americký občan bol v skutočnosti lekárom a zraneného muža zachránil, keď ho miestni vojaci požiadali, aby mu ošetril rany, zdôraznila americká strana.
"V bojových operáciách na ostrove Basilan sa nezúčastnili žiadne americké jednotky a žiadny slúžiaci vojak USA nevystrelil na nijakého filipínskeho civilistu. Americký lekár možno v skutočnosti zachránil život členovi skupiny Abú Sajjáfa," uvádza sa vo vyhlásení veľvyslanectva USA.