SME

Silný Berlín dráždi úniu. Hlavne Britov

Do britsko­-nemeckých sporov sa vložil šéf eurozóny a odmietol britský diktát.

Premiér Cameron a kancelárka Merkelová sa v Berlíne snažili ukázať, že si rozumejú, ale spory nevyriešili.Premiér Cameron a kancelárka Merkelová sa v Berlíne snažili ukázať, že si rozumejú, ale spory nevyriešili. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN, BERLÍN. Šéf frakcie vládnych konzervatívcov CDU/CSU v Bundestagu sa obyčajne nedostane na titulné strany britských bulvárnych i serióznych novín.

A Volkerovi Kauderovi by sa to ani nepodarilo, keby Londýn už dlhšie nedráždila dominantná pozícia Nemecka, ktoré chce silnejšiu Európsku úniu.

Preto stačilo, že Kauder na zjazde kresťanských demokratov (CDU) v Lipsku povedal, že „naraz hovorí Európa po nemecky“, a reakcia Britov bola okamžitá.

Stretnutie britského premiéra Davida Camerona a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej napätie nezmiernilo.

Rozkazy z Berlína

Konzervatívny Daily Mail vyšiel po Kauderovom prejave s titulkom: Rozkaz: Všetci členovia EÚ sa musia riadiť pokynmi z Berlína.

A Guardian uverejnil komiks o trpaslíkoch v šmolkovskej modrej, čím myslel rovnako vyzerajúcich členov únie, ktorí sú v predklone pred snehulienkou, teda Angelou Merkelovou, a hovoria po anglicky s nemeckým prízvukom.

Euroskeptickí Briti majú problém s tým, že sú mimo eurozóny a strácajú vplyv na rozhodnutia, ktoré smerujú k hlbšej integrácii únie.

Na októbrovom summite v Bruseli preto britskému premiérovi Davidovi Cameronovi vynadal francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a odporúčal mu „držať ústa“.

Briti ženú úniu, aby riešila dlhovú krízu, ktorá poškodzuje aj ich ekonomiku, hoci eurom neplatia. Nepáči sa im však snaha Nemcov zmeniť Lisabonskú zmluvu a posilniť kompetencie Bruselu, ktorý by mohol viac kontrolovať a trestať zadlžené štáty.

Daň poškodí Londýn

Najviac Britov dráždi návrh na zavedenie dane z finančných transakcií, ktorá by poškodila Londýn ako hlavné finančné centrum Európy. Briti sa obávajú, že ak bude daň platiť len v únii, presunú sa obchodníci inde.

Londýn by tak podľa ich prepočtov prišiel o desaťtisíce pracovných miest a 43 miliárd eur.

Britský diktát

Denník Guardian pred piatkovým stretnutím premiéra Camerona s kancelárkou Merkelovou v Berlíne napísal, že by sa musel stať „zázrak na Spréve“, aby sa obaja politici dohodli.

Zázrak sa nestal, hoci obaja sa snažili napätie znížiť. Cameron hovoril o význame spoločného postupu Európy pri riešení dlhovej krízy a Merkelová prízvukovala, že „rozumie postoju iných“ a pokúsi sa do decembrového summitu nájsť spoločné riešenie.

S daňou z finančných transakcií však Londýn naďalej nesúhlasí a Merkelová chce posilniť kompetencie Bruselu.

Do sporu sa v piatok navyše tvrdo zapojil šéf eurozóny a luxemburský premiér, keď v rozhovore pre denník Die Welt odmietol britský diktát.

„Som za dialóg a proti diktátu tých, čo to robia horšie ako my,“ povedal Jean-Claude Juncker a pripomenul, že Briti majú vyššie zadlženie, než je priemer eurozóny.

ico

Nemecko nemôže ostať dlho vodcom

Dominantné Nemecko straší Európu, preto musí viac zapojiť ostatné štáty, hovorí šéf Európskej akadémie Berlín ECKART STRATENSCHULTE.

Podľa nemeckých médií je iróniou histórie, že zjednotené Nemecko je vodcom pri riešení krízy, hoci sa členom únie stalo práve preto, aby ostatní z neho nemali strach. Neobávate sa protinemeckých nálad?

„Obávam. Myslím si, že Nemecko musí viesť túto krízu múdro. Musí viesť, pretože je to najsilnejšia ekonomika, euroval finančne najviac podporuje a ako jediný štát z neho nebude čerpať, pretože to by znamenalo koniec eurozóny. Musí teda viesť, ale zároveň sa už pripravovať na odovzdanie úlohy vodcu. Treba viac zapojiť ostatné štáty. Nesúhlasné reakcie vidíme v Holandsku či vo Fínsku, lebo majú pocit, že sa ich nikto nepýta. Ani my, Nemci, nemáme záujem o nemeckú dominanciu, ktorá by ostatné krajiny spojila proti nám. “

Vo výklade jednej gréckej pekárne visí Angela Merkelová v nacistickej uniforme, hoci s ružou v ruke. Ako veľmi sa zhoršili vzťahy medzi Grékmi a Nemcami?

„Obe strany sa cítia ako obeť toho druhého. Nemci hovoria, že Gréci podvádzali a zle hospodárili a oni to majú platiť. A Gréci sa cítia obeťou, lebo teraz prídu Nemci a zase dominujú a chcú im hovoriť, čo treba robiť. To musíme prekonať.“

Nespokojné nie sú len štáty v eurozóne, ale aj mimo nej. Ukazujú to napäté vzťahy s Britmi.

„A to napätie sa ešte neskončilo. Jadrom Európskej únie je eurozóna a to znamená, že ostatní buď rýchlo pristúpia, to je debata v Poľsku, ktoré chce mať väčší vplyv na rozhodovanie. Druhá možnosť je britská pozícia, že sa z Európskej únie stiahnu. Myslím si, že nie je alternatíva, lebo v dohľadnom čase sa všetko podstatné o Európskej únii bude rozhodovať v eurozóne.“

Prežije eurozóna dlhovú krízu alebo sa rozdelí?

„Rozdelená eurozóna nemá zmysel. Nemôžeme mať slabé a silné euro. Sú tri možnosti: alebo ostane eurozóna spolu, a to chcú momentálne všetci i Grécko, druhá možnosť je, že Grécko a slabé krajiny z nej vystúpia, ale to nie je ani v ich záujme, pretože dlhy majú v eurách a po návrate k národnej mene sa dlhy len zvýšia. A tretí scenár je, že vystúpia silné štáty ako Nemecko alebo Holandsko, ale to by bol koniec eurozóny. Dúfam, že eurozóna zostane a kríza sa využije na realizáciu reforiem, ktoré sa pridlho prehliadali.“

Miriam Zsilleová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 239
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 874
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 190
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 026
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 785
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 888
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu