SME

Silný Berlín dráždi úniu. Hlavne Britov

Do britsko­-nemeckých sporov sa vložil šéf eurozóny a odmietol britský diktát.

Premiér Cameron a kancelárka Merkelová sa v Berlíne snažili ukázať, že si rozumejú, ale spory nevyriešili.Premiér Cameron a kancelárka Merkelová sa v Berlíne snažili ukázať, že si rozumejú, ale spory nevyriešili. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN, BERLÍN. Šéf frakcie vládnych konzervatívcov CDU/CSU v Bundestagu sa obyčajne nedostane na titulné strany britských bulvárnych i serióznych novín.

A Volkerovi Kauderovi by sa to ani nepodarilo, keby Londýn už dlhšie nedráždila dominantná pozícia Nemecka, ktoré chce silnejšiu Európsku úniu.

Preto stačilo, že Kauder na zjazde kresťanských demokratov (CDU) v Lipsku povedal, že „naraz hovorí Európa po nemecky“, a reakcia Britov bola okamžitá.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stretnutie britského premiéra Davida Camerona a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej napätie nezmiernilo.

SkryťVypnúť reklamu

Rozkazy z Berlína

Konzervatívny Daily Mail vyšiel po Kauderovom prejave s titulkom: Rozkaz: Všetci členovia EÚ sa musia riadiť pokynmi z Berlína.

A Guardian uverejnil komiks o trpaslíkoch v šmolkovskej modrej, čím myslel rovnako vyzerajúcich členov únie, ktorí sú v predklone pred snehulienkou, teda Angelou Merkelovou, a hovoria po anglicky s nemeckým prízvukom.

Euroskeptickí Briti majú problém s tým, že sú mimo eurozóny a strácajú vplyv na rozhodnutia, ktoré smerujú k hlbšej integrácii únie.

Na októbrovom summite v Bruseli preto britskému premiérovi Davidovi Cameronovi vynadal francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a odporúčal mu „držať ústa“.

Briti ženú úniu, aby riešila dlhovú krízu, ktorá poškodzuje aj ich ekonomiku, hoci eurom neplatia. Nepáči sa im však snaha Nemcov zmeniť Lisabonskú zmluvu a posilniť kompetencie Bruselu, ktorý by mohol viac kontrolovať a trestať zadlžené štáty.

SkryťVypnúť reklamu

Daň poškodí Londýn

Najviac Britov dráždi návrh na zavedenie dane z finančných transakcií, ktorá by poškodila Londýn ako hlavné finančné centrum Európy. Briti sa obávajú, že ak bude daň platiť len v únii, presunú sa obchodníci inde.

Londýn by tak podľa ich prepočtov prišiel o desaťtisíce pracovných miest a 43 miliárd eur.

Britský diktát

Denník Guardian pred piatkovým stretnutím premiéra Camerona s kancelárkou Merkelovou v Berlíne napísal, že by sa musel stať „zázrak na Spréve“, aby sa obaja politici dohodli.

Zázrak sa nestal, hoci obaja sa snažili napätie znížiť. Cameron hovoril o význame spoločného postupu Európy pri riešení dlhovej krízy a Merkelová prízvukovala, že „rozumie postoju iných“ a pokúsi sa do decembrového summitu nájsť spoločné riešenie.

SkryťVypnúť reklamu

S daňou z finančných transakcií však Londýn naďalej nesúhlasí a Merkelová chce posilniť kompetencie Bruselu.

Do sporu sa v piatok navyše tvrdo zapojil šéf eurozóny a luxemburský premiér, keď v rozhovore pre denník Die Welt odmietol britský diktát.

„Som za dialóg a proti diktátu tých, čo to robia horšie ako my,“ povedal Jean-Claude Juncker a pripomenul, že Briti majú vyššie zadlženie, než je priemer eurozóny.

Nemecko nemôže ostať dlho vodcom

Dominantné Nemecko straší Európu, preto musí viac zapojiť ostatné štáty, hovorí šéf Európskej akadémie Berlín ECKART STRATENSCHULTE.

Podľa nemeckých médií je iróniou histórie, že zjednotené Nemecko je vodcom pri riešení krízy, hoci sa členom únie stalo práve preto, aby ostatní z neho nemali strach. Neobávate sa protinemeckých nálad?

„Obávam. Myslím si, že Nemecko musí viesť túto krízu múdro. Musí viesť, pretože je to najsilnejšia ekonomika, euroval finančne najviac podporuje a ako jediný štát z neho nebude čerpať, pretože to by znamenalo koniec eurozóny. Musí teda viesť, ale zároveň sa už pripravovať na odovzdanie úlohy vodcu. Treba viac zapojiť ostatné štáty. Nesúhlasné reakcie vidíme v Holandsku či vo Fínsku, lebo majú pocit, že sa ich nikto nepýta. Ani my, Nemci, nemáme záujem o nemeckú dominanciu, ktorá by ostatné krajiny spojila proti nám. “

Vo výklade jednej gréckej pekárne visí Angela Merkelová v nacistickej uniforme, hoci s ružou v ruke. Ako veľmi sa zhoršili vzťahy medzi Grékmi a Nemcami?

„Obe strany sa cítia ako obeť toho druhého. Nemci hovoria, že Gréci podvádzali a zle hospodárili a oni to majú platiť. A Gréci sa cítia obeťou, lebo teraz prídu Nemci a zase dominujú a chcú im hovoriť, čo treba robiť. To musíme prekonať.“

Nespokojné nie sú len štáty v eurozóne, ale aj mimo nej. Ukazujú to napäté vzťahy s Britmi.

„A to napätie sa ešte neskončilo. Jadrom Európskej únie je eurozóna a to znamená, že ostatní buď rýchlo pristúpia, to je debata v Poľsku, ktoré chce mať väčší vplyv na rozhodovanie. Druhá možnosť je britská pozícia, že sa z Európskej únie stiahnu. Myslím si, že nie je alternatíva, lebo v dohľadnom čase sa všetko podstatné o Európskej únii bude rozhodovať v eurozóne.“

Prežije eurozóna dlhovú krízu alebo sa rozdelí?

„Rozdelená eurozóna nemá zmysel. Nemôžeme mať slabé a silné euro. Sú tri možnosti: alebo ostane eurozóna spolu, a to chcú momentálne všetci i Grécko, druhá možnosť je, že Grécko a slabé krajiny z nej vystúpia, ale to nie je ani v ich záujme, pretože dlhy majú v eurách a po návrate k národnej mene sa dlhy len zvýšia. A tretí scenár je, že vystúpia silné štáty ako Nemecko alebo Holandsko, ale to by bol koniec eurozóny. Dúfam, že eurozóna zostane a kríza sa využije na realizáciu reforiem, ktoré sa pridlho prehliadali.“

SkryťVypnúť reklamu

Miriam Zsilleová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 340
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 911
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 389
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Donald Trump.

Prezident tvrdí, že noviny informovali nepravdivo o jeho spore s mediálnou skupinou Paramount.


TASR 3
Ilustračná fotografia.

Požiar poničil 185 hektárov porastov.


TASR
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Ľudskoprávni aktivisti rozhodnutie kritizujú.


TASR 1
Ilustračné foto.

Muž sa po dvoch dňoch na úteku sám prihlásil na polícii.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu