Zmluva START podpísaná v Prahe medzi ruským a americkým lídrom môže skončiť odstúpením Ruska. Kremľu sa nepáči protiraketový štít NATO.
MOSKVA. Náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl, generál Nikolaj Makarov dnes povedal, že protiraketový štít, ktorý plánuje NATO v Európe, by mohol prinútiť Moskvu odstúpiť od Novej zmluvy START s USA o jadrovom odzbrojení a prípadne vyvolať aj preteky v jadrovom zbrojení.
Armádny generál Makarov to povedal v prejave v Moskve citovanom ruskou tlačovou agentúrou Interfax, ktorú prevzali svetové agentúry.
"Zmluva o redukcii strategických zbraní (START) obsahuje niekoľko bodov, ktoré nám umožňujú, ak je to potrebné, odstúpiť od dohody," uviedol generál. "A problém európskeho protiraketového dáždnika je vážny," dodal. Ide o prvé verejné vyjadrenie predstaviteľa Kremľa, ktoré spája plánovaný protiraketový štít NATO s ruskou účasťou v Novej zmluve START.
Rusko podľa Makarova čelí zvýšenému riziku, že bude zatiahnuté do konfliktu na svojich hraniciach, ktorý sa potenciálne môže zmeniť na jadrový.
Generál varoval pred expanziou NATO na východ - menovite spomenul plány NATO ponúknuť členstvo Gruzínsku a Ukrajine, čo podľa neho potenciálne ohrozuje ruskú bezpečnosť. Varoval tiež, že plánované stiahnutie síl NATO z Afganistanu by mohlo vyvolať konflikty v susedných, bývalých sovietskych stredoázijských republikách, ktoré "môžu prerásť do vojny veľkého rozsahu".
Nová zmluvy START, podpísaná v Prahe v apríli 2010 americkým prezidentom Barackom Obamom a ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom, stanovuje maximálne počty rakiet a bombardérov schopných niesť jadrové hlavice, ktoré obe strany môžu mať a zavádza prísny režim inšpekcií, monitorujúcich dodržiavanie zmluvy.
Článok 14 zmluvy umožňuje ktorémukoľvek zo signatárov odstúpiť od dohody v prípade, že by "mimoriadne udalosti týkajúce sa predmetnej záležitosti tejto zmluvy ohrozovali jeho najvyššie záujmy".
Zrušenie Novej zmluvy START by umožnilo neobmedzené jadrové zbrojenie Ruska a USA, podobne ako začiatkom studenej vojny. Ďalšie prípadné odvetné opatrenia Ruska môžu zahŕňať rozmiestnenie jadrových zbraní v Pobaltí, výstavbu siete protiraketovej obrany v Rusku a zvýšenie počtov konvenčných síl na západe Ruska, informovala tlačová agentúra DPA.