DAMASK, TEL AVIV. Slučka okolo sýrskeho prezidenta Bašara Asada sa sťahuje.
Vyhlásil to francúzsky minister zahraničia Alain Juppé po tom, čo do Paríža povolal veľvyslanca v Damasku. Nemenovaný izraelský diplomat agentúre AP povedal, že analytici vlády židovského štátu dávajú Asadovi mesiac, maximálne pár týždňov.
Nevyhnutná zmena
Egyptský analytik Džamál Džawad pre AFP povedal, že zmene režimu v Damasku sa už nedá zabrániť. A jordánsky kráľ Abdalláh bol prvým z arabských lídrov, čo povedal nahlas: na mieste sýrskeho prezidenta by som odstúpil.
Čoraz viac izolovaný režim sa nemá už pomaly na koho spoľahnúť. Liga arabských štátov potvrdila svoje rozhodnutie pozastaviť sýrske členstvo a vyhráža sa ekonomickými sankciami, ak Asad dozajtra nezastaví násilie.
Vnútorná opozícia proti vláde v Damasku naberá silu a nie je už len pasívnou fackovacou bábkou. V stredu podnikla skupina armádnych dezertérov, ktorá si hovorí Slobodná sýrska armáda, útok na budovu spravodajskej služby sýrskeho letectva.
Hoci informácie o obetiach či škodách sa líšia, experti sa zhodujú, že toto bola vážna a dobre pripravená operácia.
Opozícia medzi tajnými
Podľa viacerých zdrojov sa v budove spravodajskej služby okrem oficiálnych aktivít zhromažďujú aj informácie o sýrskej opozícii a pracujú tam ľudia, ktorí majú v náplni práce elimináciu protivládnych hlasov. Špekuluje sa tiež, že opozičná operácia pravdepodobne využila pomoc istej arabskej krajiny.
Fakty
Povstanie v Sýrii
- Vyše 3500 ľudí zabili sýrske bezpečnostné jednotky a ďalšie tisícky sú väznené.
-
Asada na odstúpenie okrem západu vyzval už aj jordánsky kráľ či turecký premiér.
Čína a Rusko majú v Sýrii ekonomické a strategické záujmy a nechcú súhlasiť so sankciami proti Asadovmu režimu. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vyhlásil, že stredajší útok sýrskej opozície sa dá prirovnať k aktu občianskej vojny. Faktom však je, že Rusko a Čína nemajú na Blízkom východe záujmy len v Sýrii a budú musieť čeliť tlaku ďalších hráčov.
Arabský svet ide po režime Bašara Asada v posledných dňoch pomerne tvrdo. Spisuje rezolúciu Valného zhromaždenia OSN odsudzujúcu násilie v krajine. Je zrejmé, že im nejde ani tak o blaho sýrskych občanov, ako skôr o šancu porátať sa so sýrskym režimom, ktorý je najbližším spojencom Iránu v regióne.
Arabské krajiny sa snažia obmedzovať rozťahovačnosť Iránu a zamedziť jeho snahám o hegemóniu v moslimskom svete a v regióne okolo Perzského zálivu. Na to, aby dosiahli zmenu režimu, potrebujú dostať sýrsku otázku na medzinárodnú pôdu.
Môžu rátať s podporou Washingtonu a jeho európskych spojencov, ale naraziť na odpor Moskvy a Pekingu.
Nateraz sa nejaví, že sýrsky režim sa chystá zastaviť násilnosti či súhlasiť s prijatím pozorovateľov z arabských krajín.