PRAHA. Spoločne s ďalšími politikmi a akademikmi si uctil pred internátom Hlávkova kolej v Prahe pamiatku študentov zabitých nacistami, informovala tlačová agentúra Mediafax.
"Tento deň sa stal symbolom odporu študentov proti teroru a neslobode všetkého druhu. Toto posolstvo z neho nedokázalo vymazať ani 40 rokov zneužívania tohto sviatku totalitným komunistickým režimom," vyhlásil Klaus pred pražským internátom, v ktorom bol ubytovaný študent Jan Opletal.
Najvyšší predstaviteľ českého štátu pripomenul kľúčový význam 17. novembra aj o pol storočia neskôr. "Tento dátum sa i v roku 1989 stal apelom, ktorý uvoľnil stavidlá nespokojnosti s komunistickou totalitou a prispel k jej rozpadu. Zo všetkých týchto dôvodov má smrť Jana Opletala a udalosti oboch 17. novembrov nadčasový význam," uviedol Klaus.
"Pripomínajú nám ideály slobody a demokracie, na ktorých stojí naša moderná štátnosť. Pripomínajú nám tých, ktorí za ne položili svoje životy," povedal český prezident podľa spravodajského servera Mediafax.cz na adresu historických udalostí a podčiarkol ich význam i pre súčasnosť.
"Je našou povinnosťou odovzdať toto posolstvo aj tým generáciám, ktoré sa narodili už v slobode a tvrdými skúškami minulosti neprešli. Len tak si môžeme našu slobodu zachovať," uzatvoril Klaus.
Dňa 17. novembra 1939 bolo po predchádzajúcom študentskom proteste v roku 1939 popravených deväť študentov v pražskej ruzynskej väznici a jeden pri zatýkaní; Jan Opletal zomrel už predtým na následky zranenia.
Viac než 1000 českých študentov a pedagógov nacisti odvliekli do koncentračných táborov, ktoré celý rad z nich neprežil, vysvetlila agentúra Mediafax.