Petrohrad 6. júna (TASR) - Zákon o dovoze vyhoreného jadrového paliva na územie Ruskej federácie za účelom jeho dočasného uskladnenia a následného spracovania schválila dnes v Moskve v treťom čítaní dolná komora parlamentu.
Za kontroverzný zákon, ktorý má umožniť realizovať zámery ruského ministerstva jadrovej energetiky na dovoz asi 10.000 ton použitého paliva zo západnej Európy a Japonska za asi desať miliárd dolárov, dnes v Štátnej dume hlasovalo 243 poslancov, 125 bolo proti a sedem zákonodarcov sa zdržalo. Zákon ešte musí schváliť horná komora a podpísať prezident Vladimir Putin.
Proti samotnej idei dovozu jadrového odpadu sa v Rusku zdvihla v marci a apríli vlna nevôle, v dôsledku ktorej o svoje kreslo prišiel aj minister jadrovej energetiky Jevgenij Adamov.
Podľa predstaviteľov štátu spracovanie odpadu na jeho ďalšie použitie v reaktoroch má obchod priniesť Rusku niekoľko miliárd dolárov čistého zisku, ktoré budú použité na odstraňovanie ekologických škôd z minulosti. Kritici zákona však o tom pochybujú a tvrdia, že Rusko dnes nemá dostatočné kapacity ani na úpravu odpadu, ani na jeho skladovanie.
Navyše, zákon o spracovaní odpadu je podľa ekológov len spôsobom ako legalizovať uskladnenie použitých palivových článkov, pretože spoločnosti, ktoré odpad Rusku predajú, nebudú povinné obohatené palivo spätne odkúpiť. Už na začiatku mája sa objavili správy o tom, že ruské úrady začali s dovozom odpadu ešte skôr než zákon nadobudol platnosť.
Podľa ruskej televíznej stanice NTV boli v Petrohrade od januára z lodí na železničné vagóny preložené už stovky zdanlivo obyčajných kovových kontajnerov, ktoré nesú označenie používané pre rádioaktívne materiály, ale v rozpore s tvrdením ministerstva, že ide o uránovú rudu, sa náklad vyznačuje zvýšenou rádioaktivitou.
Za štyri mesiace z Petrohradu smerom do ruského vnútrozemia podľa NTV vypravili desať zvláštnych vlakov, každý s 20-40 vagónmi s rádioaktívnym materiálom.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem