RÍM, BRATISLAVA. Čo robiť, keď nikto nechce kúpiť štátny dlh? Kúpme ho sami! Toskánsky podnikateľ Giuliano Melani vyzval Talianov v denníku Corriere della Sera, aby prispeli na splácanie astronomického talianskeho dlhu.
A šiel príkladom. Pred televíznymi kamerami kúpil dlhopisy v hodnote 20-tisíc eur. Tvrdí podľa denníka Guardian, že ho nasledovala už viac než tisícka Talianov, ktorí kúpili dlhopisy v hodnote dvoch miliónov eur.
Podnikateľ bez gatí
Talianska sila je v odvetviach automobilového aj módneho priemyslu so svetoznámymi značkami Armani alebo Fiat. Podnikatelia sú však na talianskych politikov nahnevaní.
Výrobca textilu Enrico Frare si dal do novín inzerát so svojou nahou fotkou a nápisom „Každý deň podnikatelia v Taliansku riskujú, že prídu aj o posledné gate“. Už mesiace má problém požičať si kapitál na rozšírenie biznisu a žiada politikov o reformy, píše magazín Spiegel.
Šéf známej značky športových áut Ferrari Luca di Montezemolo priamo vyzýval na odchod Berlusconiho, zdanenie bohatých a radikálne zníženie počtu úradníkov. Jeho vstup do politiky podporuje podľa prieskumov 60 percent Talianov.
Rodina - základ biznisu
Dynamike Talianska bráni podľa Wall Street Journal najmä nechuť malých rodinných podnikov, ktoré sú pre Taliansko typické, rásť.
Firmy s menej než 20 zamestnancami zamestnávajú podľa Wall Street Journal asi 60 percent Talianov oproti 30 percentám v Nemecku.
Kľúčoví talianski ekonomovia vrátane šéfa Europskej centrálnej banky Maria Draghiho tvrdia, že rodinné podniky sa často boja riskovať, inovovať a rásť. Spoliehajú sa na osvedčených zákazníkov a neradi obchodujú s neznámymi.
Zároveň ich rastu nepraje prostredie s prebujnelou byrokraciou a pomalými súdmi ani čoraz ťažšie podmienky získania pôžičiek z bánk.
„Model rodinných podnikov v Taliansku je zastaralý, no nik si to nechce priznať,“ hovorí pre Wall Street Journal riaditeľ investičného fondu Enrico Ceccato.