SME

Powellova návšteva Indie a Pakistanu nepriniesla výrazný pokrok

Islamabad 28. júla (TASR) - Bez výrazného pokroku sa dnes skončila dvojdňová diplomatická misia amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella ...

Islamabad 28. júla (TASR) - Bez výrazného pokroku sa dnes skončila dvojdňová diplomatická misia amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella v Indii a Pakistane zameraná na zníženie napätia medzi nukleárnymi rivalmi na subkontinente.

Powell vyzval obe krajiny, aby podnikli opatrenia na zmierenie situácie okolo Kašmíru a vytvorili podmienky pre dialóg, Naí Dillí a Islamabad však odmietli akýkoľvek kompromis.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šéf americkej diplomacie pred odchodom do Ázie - od októbra 2001 ide o jeho tretí pobyt v regióne - vyhlásil, že neočakáva prielom v kašmírskom spore, čo sa aj potvrdilo. Naí Dillí vyhlásilo, že na otvorenie dialógu zatiaľ neboli vytvorené potrebné podmienky a obvinilo Pakistan z porušenia sľubu, že zastaví infiltráciu moslimských rebelov zo svojho územia do indickej časti Kašmíru. Islamabad tvrdenia indickej strany odmietol a vyhlásil, že nebude robiť dodatočné ústupky po tom, čo začiatkom júna začal podnikať kroky k zastaveniu cezhraničných prienikov.

SkryťVypnúť reklamu

Powell však vyhlásil, že vidí náznaky pomalého postupu smerom k novým rokovaniam, ktoré môžu viesť k trvalému mieru v regióne. "Ak budeme pokračovať smerom, ktorým sa pohybujeme uplynulých pár mesiacov, ... možnosť dialógu v blízkej budúcnosti je niečo, čo možno dosiahnuť," povedal Powell.

Minister tiež tlmočil názory, že napätie medzi regionálnymi rivalmi po "predbežných deeskalačných krokoch" pokleslo. "Každý súhlasí, že (napätie) kleslo. Niektorí hovoria, že výrazne, niektorí, že je to len dočasné a zatiaľ nie významné," povedal minister na záver dvojdňovej cesty na tlačovej konferencii v Islamabade.

Šéf americkej diplomacie odmietol potvrdiť slová pakistanského prezidenta Parvíza Mušarráfa, podľa ktorého jeho krajina urobila všetko potrebné na zastavenie prienikov islamistických militantov do indického Kašmíru, kde si secesionistické boje od prepuknutia v roku 1989 vyžiadali 60.000 životov. "Teraz k tomu (prienikom) nedochádza. Čokoľvek indická strana tvrdí je úplne nepodložené. Nemusím robiť nič, lebo sme to už spravili," vyhlásil generál Mušarráf.

SkryťVypnúť reklamu

Powell generálove vyjadrenia označil za "ubezpečenia", čím dokumentoval delikátnosť situácie. "Pokiaľ ide o pozíciu USA, situáciu pozorne sledujeme. Zatiaľ nemôžeme povedať, že prieniky boli zastavené, avšak poklesli," povedal minister.

Powell v Naí Dillí, kde v sobotu začal svoje turné, vyzval Indiu, aby prepustila politických väzňov a našla spôsob, ako presvedčiť Kašmírčanov, že voľby v indickej časti regiónu plánované na túto jeseň budú slobodné a spravodlivé. Pakistan sa v minulosti kriticky vyjadroval k predchádzajúcim voľbám v indickom Kašmíre.

Kašmír bol od roku 1947, keď India a Pakistan získali nezávislosti na Británii, predmetom dvoch z troch vzájomných vojen. India obviňuje Pakistan z vyzbrojovania, financovania a cvičenia militantov, ktorí prenikajú cez spornú hranicu a útočia na indické ciele. Pakistan, ktorý kontroluje tretinu Kašmíru, tvrdí, že povstalcov podporuje len morálne.

SkryťVypnúť reklamu

Vzájomné napätie opäť prepuklo po útoku na indický parlament z decembra 2001, ktorý Naí Dillí pripisuje radikálom zo základňami v Pakistane. Obe krajiny následne posilnili svoju vojenskú prítomnosť na spoločných hraniciach, kde je asi milión vojakov.

Napäté vzťahy medzi Indiou a Pakistanom sa stali tvrdým orieškom americkej zahraničnej politiky po útokoch na USA z 11. septembra 2001. India - najľudnatejšia demokracia sveta a regionálna mocnosť - s nevôľou sleduje, ako sa vzhľadom na susedstvo s Afganistanom zlepšilo medzinárodné postavenie Pakistanu - a tým aj Mušarráfa, ktorý moc prevzal nekrvavým pučom v roku 1999. Mušarráfa USA označili za "verného spojenca" v globálnom boji proti terorizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 064
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 575
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 221
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 442
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 608
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 596
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 274
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu