AKTUALIZOVANÉ V NEDEĽU 10:04

Berlusconi podal demisiu, v Ríme sa oslavovalo

Taliansky premiér Silvio Berlusconi ukončil svoju 17 ročnú politickú éru.

Silvio Berlusconi opustil prezidentský palác už ako taliansky expremiér.(Zdroj: TASR/AP)

RÍM. Taliansky premiér Silvio Berlusconi podal dnes večer demisiu po tom, ako dolná komora talianskeho parlamentu schválila ekonomické reformy, požadované európskymi partnermi.

Prezident Giorgio Napolitano prijal Berlusconiho demisiu po stretnutí v prezidentskom paláci.

Podľa očakávania bude bývalý eurokomisár Mario Monti poverený prezidentom, aby zostavil novú, prechodnú vládu, ktorá má odvrátiť krajinu od finančnej krízy a vyviesť ju z dlhových ťažkostí.

Berlusconiho pôsobenie v úrade premiéra bolo poznačené mnohými škandálmi vrátane korupčných, a preto sa v centre Ríma zhromaždili tisíce jasajúcich ľudí, ktorí oslavovali jeho odchod.

Niekoľko desiatok spevákov a hudobníkov pred prezidentským palácom predviedlo dielo "Aleluja" od skladateľa Georga Friedricha Händla.

Provokatéri kričali "Šašo! Šašo!", keď Berlusconiho automobilová kolóna vchádzala do areálu prezidentského paláca a aj keď z neho odchádzala.

V uliciach Ríma bolo tiež množstvo Berlusconiho zástancov, ktorí spievali štátnu hymnu, ale počtom ich prevyšovali odporcovia.

Dav sa tak rozvášnil, že v tom čase už bývalý premiér musel sídlo prezidenta opustiť tajne, bočným východom a následne sa vrátil do svojej súkromnej rezidencie.

Zúčastnení oslavovali Berlusconiho koniec aj so šampanským v rukách a skandovali heslá proti svojmu dlhoročnému lídrovi. Na námestí pred prezidentským palácom hral aj orchester a tancovalo sa. K násilným incidentom neprišlo, napriek stretu s Berlusconiho prívržencami pred jeho rezidenciou.

ulice.jpg

Taliani oslavujú v uliciach Ríma koniec éry Silvia Berlusconiho. - TASR/AP

Berlusconiho strana podporí vládu pod vedením Montiho

Prezident Napolitano bude podľa očakávania viesť v nedeľu konzultácie so všetkými talianskymi politickými silami, až potom s najväčšou pravdepodobnosťou poverí Montiho zostavením vlády.

Na vytvorenie vlády na čele s Montim dala v sobotu večer súhlas aj politická strana Silvia Berlusconiho Ľud slobody (PdL).

Stredopravá strana Ľud slobody uviedla dnes večer vo vyhlásení, že schválila návrh Berlusconiho, aby informoval talianskeho prezidenta Giorgia Napolitana, že PdL podporí, ak prezident poverí Montiho zostavením "technokratickej vlády".

Posledné zasadnutie

Odchádzajúci premiér viedol dnes večer posledné zasadnutie svojho kabinetu, na ktorom poďakoval ministrom za vykonanú prácu. Oznámil im, že ešte dnes večer navštívi prezidenta a oficiálne rezignuje na premiérsky post.

Dolná komora talianskeho parlamentu teda dnes definitívne schválila sériu reformných a úsporných opatrení požadovaných Európskou úniou, čo otvorilo cestu rezignácii premiéra Silvia Berlusconiho a vytvoreniu novej krízovej vlády.

Berlusconi po utorkovej strate parlamentnej väčšiny prisľúbil, že z premiérskeho postu odíde ihneď po schválení ekonomických reforiem. Ich prijatie požadujú lídri eurozóny na zníženie obrovského talianskeho dlhu, podporu stagnujúcej ekonomiky a obnovu dôvery finančných trhov vo verejné financie Talianska.

Zákon o reformách prijal taliansky Senát ešte v piatok. Dnes ho v Poslaneckej snemovni podporilo 380 poslancov, proti ich hlasovalo 26 a dvaja sa zdržali hlasovania.

Napolitano tento týždeň vyjadril očakávanie, že nová talianska vláda sa sformuje čoskoro alebo budú vypísané predčasné voľby.

Obedoval so svojím nástupcom

Končiaci taliansky premiér Silvio Berlusconi v sobotu absolvoval pracovný obed so svojim pravdepodobným nástupcom v premiérskom kresle Mariom Montim.

Toho by mal prezident Giorgio Napolitano poveriť zostavením novej vlády, ktorá však podľa predchádzajúcich Berlusconi slov nemá podporu jeho poslancov za Ľud slobody. Bez nej však potenciálna nová Montiho vláda nemôže získať dôveru talianskeho zákonodarného zboru.

Putin: Berlusconi je posledným mohykánom európskej politiky

Taliansky premiér Silvio Berlusconi je "jedným z posledných mohykánov európskej politiky", povedal dnes ruský premiér Vladimir Putin.

Ako dodal, množstvo rokov Berlusconiho vlády prinieslo do krajiny nevyhnutne potrebnú politickú stabilitu po dovtedajších častých zmenách vlády.

Putin to povedal počas piatkovej večere so zahraničnými novinármi a odborníkmi, upresnila agentúra AP. Ruský premiér zároveň obhajoval svoje plány vrátiť sa do prezidentského úradu na budúci rok s tým, že je to pre jeho krajinu nevyhnutné.

Putin a Berlusconi boli dlhodobo v blízkom priateľskom vzťahu a často jeden druhého obraňovali pred kritikmi, dodala AP.

Poslanec začal na protest hovoriť po francúzsky

O vzruch sa v talianskom parlamente v sobotu postaral jeden z koaličných poslancov. Ten počas sobotňajšej rozpravy pred hlasovaním o úsporných a rozpočtových opatreniach začal svoj diskusný príspevok vo francúzštine. Chcel tak poukázať na "francúzsko-nemecké vedenie", ktorému podľa jeho slov Taliansko podľahlo.

Reagoval tak na informácie francúzskych médií, podľa ktorých Nemci a Francúzi vyvíjajú na prezidenta Giorgia Napolitana nátlak v záujme odmietnutia možnosti vypísať predčasné voľby. Do Talianska údajne chcel prísť samotný francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, aby vyjednával o vytvorení novej vlády po odchode premiéra Silvia Berlusconiho.

"Madame la presidente..." začal Massimo Polledri z Ligy Severu svoj prejav, ktorý vzápätí prerušila predsedajúca Rosy Bindiová a upozornila ho, že v "tomto parlamente musí hovoriť po taliansky".

"Klaniame sa pred francúzsko-nemeckým vedením ešte pred tým, ako oficiálne prevezme kontrolu nad našou krajinou. Možno nás nechajú hovoriť po taliansky ešte nejakú dobu, no rozhodnutia padnú niekde inde," dodal rozhorčený Pollderi.

Zdroj: Reuters, Associated Press

kriza.jpg

Niektorí Taliani dnes ráno vyšli do ulíc, aby vyjadrili svoju radosť z odchodu Silvia Berlusconiho. - TASR/AP

ico

Úsporné opatrenia pre Talianov

Taliansky parlament schválil súbor nových rozpočtových pravidiel a ekonomických reforiem, ktoré majú prinavrátiť dôveru trhov voči ekonomike tretej najväčšej krajiny eurozóny.

Úsporné opatrenia majú krajine ušetriť takmer 60 miliárd eur, do roku 2014 docieliť vyrovnaný rozpočet, znížiť vysoký štátny dlh predstavujúci 120 percent hrubého domáceho produktu a zvýšiť výkonnosť talianskej ekonomiky, ktorá za posledných 15 rokov ročne rástla v priemere iba o 0,75 percenta.

Medzi hlavné opatrenia patria zvýšenie dane z pridanej hodnoty z 20 na 21 percent a zmrazenie platov v štátnej sektore do roku 2014. Parlament taktiež schválil zvýšenie veku pre odchod do dôchodku a ten by mal do roku 2026 stúpnuť až na 67 rokov. Rím posilnil aj opatrenia pre boj s daňovými únikmi vrátane limitu 2500 eur pre platbu v hotovosti. Zavedená by mala byť aj špeciálna daň na energetický sektor.

Vláda taktiež ráta aj čiastočnou privatizáciou štátnych podnikov či podporou budovania diaľnic prostredníctvom daňových úľav. Vysokú nezamestnanosť medzi mladými Talianmi by mala pomôcť znížiť plná daňová kompenzácia pre spoločnosti, ktoré zamestnajú absolventov stredných a vysokých škôl. Zákonník práce by mal prejsť aj ďalšími zmenami.

SITA

ico

Berlusconi, niekdajší idol Talianov, odchádza

Taliansky premiér Silvio Berlusconi v sobotu večer odstúpil zo svojej funkcie.

RÍM. Silvio Berlusconi sa narodil 29. septembra 1936 v Miláne, kde aj vyrastal. Začiatkom 60. rokov úspešne ukončil štúdium práva na jednej z najväčších európskych univerzít v talianskej metropole regiónu Lombardia. Následne si založil stavebnú firmu, ktorá získavala množstvo objednávok vrátane vybudovania centra jedného z milánskych predmestí s viac ako 10-tisíc bytmi.. Pri svojom podnikaní využíval kontakty s viacerými vplyvnými postavami politickému a spoločenského života v druhom najväčšom meste na Apeninskom polostrove.

Začiatkom 70. rokov Berlusconi vstupuje do mediálneho sveta prostredníctvom založenia televíznej spoločnosti, ktorá sa postupne rozrastala o dlhšie kanály. Začiatkom novej dekády založil vôbec prvú súkromnú sieť televíznych staníc v Taliansku, pričom sa mohol oprieť o pomoc svojho bývalého spolužiaka z univerzity a vtedajšieho premiéra Benedetta Craxiho. V roku 1986 sa stáva šéfom futbalového klubu AC Miláno.

V prvej polovici 90. rokoch Berlusconi vstupuje do politiky, stáva sa poslancom talianskeho parlamentu a v roku 1994 prvýkrát aj premiérom. Jeho vláda však vydržala iba niekoľko mesiacov a v následných predčasných voľbách v roku 1996 ho porazil Romano Prodi. Vo voľbách o päť rokov neskôr však uspel a tentoraz sa na premiérskom poste vydržal až do roku 2006.

Do diania na talianskej politickej scéne však opätovne výrazne prehovoril Prodi a jeho blok tesne poráža Berlusconiho. Prodiho vláda však padá o dva roky neskôr, Berlusconi jasne vyhráva voľby a v Taliansku odvtedy neohrozene vládne. Pôsobenie jeho posledného kabinetu však poznačil rekordný počet hlasovaní o dôvere, o jej vyslovenie požiadal parlament viac ako 50-krát.

Kariéra a život Silvia Berlusconiho je pretkaná obvineniami z kontaktov s vplyvnou mafiou a úplatkov či sexuálnymi škandálmi a slávnymi výrokmi. Podľa viacerých zdrojov je tretím najbohatším Talianom, pričom časopis Forbes odhaduje jeho majetok na takmer osem miliárd dolárov.

Aktuálne čelí obvineniami z korupcie a sexuálneho styku z neplnoletou. Obvinení z daňových únikov ho milánsky súd nedávno zbavil. Berlusconi patril medzi najväčším spojencov zabitého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, no dobré vzťahy mal aj so súčasným ruským premiérom Vladimirom Putinom či dlhoročným prezidentom Bieloruska Alexandrom Lukašenkom.

Silvio Berlusconi, ktorý je na Apeninskom polostrove známy aj pod prezývkou Il Cavaliere (Rytier), bol dvakrát ženatý a má päť detí. Predpokladá sa, že po odchode z premiérskeho postu Taliansko opustí a bude nasledovať kroky svojho priateľa, bývalého talianskeho premiéra Craxiho, ktorý v roku 1994 utiekol do Tuniska, aby sa tak vyhol 27-ročnému väzeniu za korupciu. Craxi sa až do svojej smrti v roku 2000 do svojej vlasti nikdy nevrátil.

SITA

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 636
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 154
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 8 481
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 369
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 855
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 553
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 482
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 3 094
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 3 083
 10. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 464

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.

Neprehliadnite tiež

Irán začal každoročné manévre v Hormuzskom prielive

Vvičenia nezahŕňajú iránske elitné Revolučné gardy.

Egyptský prezident nariadil opatrenia na ochranu kresťanov

Prezident tak reagoval na vlnu útokov islamských militantov.

Americké médiá porovnávali Trumpa s Kollárom a Mečiarom

O Slovensku písali New York Times a Washington Post.

Tisíce Zimbabwčanov oslavovali 93. narodeniny prezidenta Mugabeho

Mugabe je pri moci už 37 rokov a výzvy na odstúpenie odmieta.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop