Škatuľky cigariet majú byť bez loga a rôznych farieb. Tabakové spoločnosti hrozia, že sa budú s Austráliou súdiť o miliardové kompenzácie.
CANBERRA, BRATISLAVA. Protinožci budú prví, ktorí si vyskúšajú, ako ďaleko môže zájsť boj proti tabakovým spoločnostiam.
Najtvrdší zákon o tabakovej reklame v západnom svete zbaví škatuľky cigariet v Austrálii loga, rôzneho dizajnu aj farieb. Zostane len nepríťažlivá olivovozelená farba a odstrašujúce zdravotné varovania a obrázky.
Štát: Na súd sme pripravení
Tabakové spoločnosti hrozia, že zákon, ktorý už prešiel senátom a má začať platiť v decembri budúceho roka, len tak nenechajú. Chcú ho na súde napadnúť ako neústavný a žiadať miliardové kompenzácie za zníženie hodnoty značky.
Ministerstvo zdravotníctva hovorí, že sa nenechá zastrašiť. „Ak nás zažalujú, sme na to pripravení,“ hovorí ministerka Nicola Roxonová.
Boj proti tabaku
Čo robia vo svete
- škatuľky cigariet bez loga zvažuje aj Európska únia, Británia, Kanada či Island.
- V New Yorku v máji zakázali fajčenie v parkoch, na námestiach aj plážach.
- Island zvažuje úplný zákaz komerčného predaja tabaku.
- Fínsko chce úplný zákaz fajčenia do roka 2040.
Tabakové spoločnosti hovoria, že štát je na „neistej právnej pôde“.
„Žiadna iná krajina na svete neuplatňuje balenie bez loga a dizajnu a je na to veľa dobrých dôvodov,“ uviedol podľa AP Scott McIntyre, hovorca hlavnej tabakovej firmy v Austrálii British American Tobacco.
Olivovozelená farba sa podľa výskumov ukázala pre fajčiarov ako najmenej príťažlivá, píše Guardian. Atraktívne farby a logá mladých podľa zástancov zákona lákajú začať fajčiť.
Asi 75 percent prednej plochy škatuľky majú navyše zabrať odstrašujúce obrázky dôsledkov fajčenia. Značka cigariet bude môcť byť uvedená len malým určeným štýlom písma.
Firmám, ktoré zákon porušia, hrozia pokuty do výšky 1,1 milióna austrálskych dolárov (821tisíc eur).
V Austrálii nie je veľa fajčiarov, podľa Guardianu pätnásť percent. Zákony o fajčení a tabaku sú už teraz veľmi prísne. Fajčenie je napríklad úplne zakázané v reštauráciách a baroch a v niektorých častiach krajiny je zakázané aj fajčenie v parkoch.
Tabakové spoločnosti sa však podľa AP obávajú, že prípadný úspech zákona v Austrálii by im spravil škrt cez rozpočet v krajinách s väčším odbytom.
Úplný zákaz fajčenia?
Najtvrdšie to majú fajčiari v malom kráľovstve Bhutáne. Od roku 2005 tam platí úplný zákaz fajčenia a predaja tabakových výrobkov. Úplný zákaz fajčenia chcú však presadiť aj vo Fínsku do roku 2040 a v Austrálii ho niektorí vidia ešte skôr.
Predseda Austrálskej rady pre fajčenie a zdravie Mike Daube tvrdí, že zákaz fajčenia má čoraz silnejšiu podporu verejnosti.
„Pri pohľade na vývoj trendov v oblasti fajčenia nie je nerealistické si myslieť, že komerčný predaj cigariet sa skončí do desať až pätnásť rokov,“ povedal v máji pre AFP.