TIRANA. Medzi vládou a opozíciou v Albánsku sa po návšteve štátneho tajomníka rakúskeho ministerstva zahraničných vecí Wolfganga Waldnera v Tirane črtá uvoľnenie napätia.
Opoziční socialisti naznačili ochotu znova začať pracovať aj v parlamente a spolupracovať na prijímaní dôležitých zákonov, ktoré sú nevyhnutné pri začleňovaní sa Albánska do Únie.
Pre prijímanie týchto zákonov je potrebná trojpätinová väčšina, ktorou vláda sama nedisponuje.
Socialisti sa po voľbách v roku 2009 cítili podvedení, pričom organizovali protesty, pri ktorých prišli o život štyria ľudia. Bojkotovali tiež prácu v parlamente.
Konflikt sa vyostril po tom, ako opozičný líder Edi Rama po spornom rozhodnutí volebnej komisie pri tohtoročných komunálnych voľbách musel odstúpiť ako starosta Tirany a na jeho miesto zasadol vládny kandidát.
Rakúsko prisľúbilo podporu
Albánsky minister zahraničných vecí Edmond Haxhinasto bol v súvislosti s oznámením socialistov vo svojom stanovisku voči agentúre APA ešte opatrný.
"Je dôležité, že bola opozícia znova v parlamente, ale treba počkať, akú podstatu oznámenie socialistov má," oznámil. Vyzval pritom opozíciu, aby sa "dostala do normálneho inštitucionálneho procesu".
Na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom zahraničných vecí Haxhinastom Waldner prisľúbil Albánsku podporu na ceste do Európy.
"Našim albánskym priateľom musí byť však jasné, že status kandidátskeho čakateľa a začatie prístupových rokovaní môžu byť spojené iba s reformami a celonárodným konsenzom."
Čaká sa na 17 zákonov
V Albánsku sa v posledných rokoch nepodarilo schváliť celkovo 17 reformných zákonov, ktoré majú pre Úniu veľký význam a na ich schválenie je potrebná trojpätinová väčšina.
Návrhy sú pripravené rovnako ako časový harmonogram ich schvaľovania, takže môžu byť prijaté dosť rýchlo.
K reformám patrí napríklad aj zavedenie správneho súdu, kam by sa mohli obracať podniky, alebo aj zmeny volebného zákona a trestného poriadku.