SME

Paul Lendvai: Sulíka považujem za podpaľača

Známy maďarsko-­rakúsky publicista varuje pred populistami v čase hospodárskej krízy.

Paul Lendvai je publicista a komentátor. Narodil sa v roku 1929 v Budapešti. Bol členom komunistickej strany, no rok po potlačení maďarskej revolúcie emigroval do rakúskej Viedne, kde dostal občianstvo. Dlhé roky bol korešpondentom pre východnú EurópuPaul Lendvai je publicista a komentátor. Narodil sa v roku 1929 v Budapešti. Bol členom komunistickej strany, no rok po potlačení maďarskej revolúcie emigroval do rakúskej Viedne, kde dostal občianstvo. Dlhé roky bol korešpondentom pre východnú Európu (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Minulý rok ho Maďari za jeho kritickú knihu o Orbánovi nazvali zradcom a udavačom a vyhrážali sa mu. Na to však spomína PAUL LENDVAI pokojne. Hlas zvýši pri jedinom mene – Richard Sulík.

Podľa mnohých expertov prežívame najhoršiu hospodársku krízu všetkých čias. Nemecká kancelárka Angela Merkelová povedala, že bude trvať desať rokov, než sa nám bude vodiť lepšie. Stále nemáme to najhoršie za sebou?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„To nikto nevie. Ani Merkelová, ani Obama, ani Sarkozy. Nevieme to, pretože nevieme, ako to pôjde ďalej v Taliansku a Španielsku. Závisí to od toho, ako sa nám podarí úspešné hospodárstvo izolovať od zlého, či sú občania pripravení dávať peniaze, teda Nemci, Rakúšania alebo Slováci, či sa k tomu postavia ako Sulík, alebo nie. Dúfam, že nastane stabilizovaná nestabilita. Je to mimoriadne zložitá situácia, skúška pre politické osobnosti. A som rád, že to vedie Angela Merkelová, ktorá je zodpovedná.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo bude rozhodujúci bod?

„Rozhodujúce bude vrátiť občanom dôveru. Občanom a trhom. Nejde len o špekulantov, to sú veľké poisťovacie spoločnosti, ktoré majú na starosti majetok a úspory státisícov ľudí, a teda zodpovednosť. Považujem Európsku úniu a euro za najväčší úspech Európy, ale vtedy sme nemysleli na to, že bude spoločná mena bez spoločnej finančnej a menovej politiky. Pri spoločnej mene nemôžete v Nemecku menu zhodnotiť a vo Francúzsku znehodnotiť. A to je problém. Takže rozhodujúca otázka bude aj to, ako zachovať spoločnú menu. Či nebude fungovať menšia skupina, ktorá lepšie hospodári, a časť krajín možno z eura vypadne.“

najnovšia kniha paula lendvaia v slovenčine.

Veľa ľudí už má krízy po krk, stratili nielen prácu a peniaze, ale aj vieru vo finančné inštitúcie a dôveru v politikov. Aké nebezpečné je to pre Európu?

SkryťVypnúť reklamu

„Veľmi nebezpečné, pretože potom prídu na rad podpaľači. Na všetko majú ľahké riešenie, buď za všetko môžu cudzinci, alebo Wall Street, židia, Cigáni alebo cyklisti. Je to vždy veľké nebezpečenstvo. Som veľmi rád, že v Nemecku nie je žiadna veľká krajne pravicová strana, lebo u nás sú Slobodní (FPOE) skoro takí silní ako sociálni demokrati. Takáto kríza je vždy žrádlo pre demagógov, to poznáme z histórie a môžete to vidieť aj dnes. Bez hospodárskej krízy a zlých opatrení by sa Hitler nebol nikdy dostal k moci. Takže otázka je, ako sa politické elity poučili z dejín. Nebezpečenstvo je, že príde niekto, kto to zneužije, kto vie hovoriť, vie sa predať alebo bude mať za sebou bohatých ľudí, ktorí ho budú podporovať. Videli sme to v Srbsku, v Rusku po Jeľcinovi, v Maďarsku tiež a zažili to aj Slováci. Vždy sa nájdu podpaľači a populisti, ktorým nejde o záchranu krajiny, ale o záchranu samých seba a o to, aby získali moc. To je najväčšie nebezpečenstvo.“

SkryťVypnúť reklamu

A poučili sa podľa vás politici?

„V Grécku určite nie. Tam politická elita zlyhala, keď podvádzala.“

Takže s ekonomickým bankrotom sa spája morálny bankrot?

„Je to jeho dôležitá súčasť. Nie je to len ekonomická, ale aj morálna otázka. Keď si vezmete, ako v Grécku poberajú dôchodky ľudia, ktorí sú už po smrti, a štát tak prišiel o osem miliárd eur, tak to je veľký daňový podvod. Nie je to vina Nemcov alebo Američanov, ale gréckych alebo talianskych politikov, toho šarlatána, bezočivého, ale veľmi šikovného špekulanta Berlusconiho, ktorý má vždy väčšinu a robí teraz piatu platňu ľúbostných piesní. A je to aj chyba opozície, ktorá ani v Grécku, ani v Taliansku nemá program. Potom sa objavia populisti.“

Je populista Richard Sulík?

„V mojich očiach je Sulík nezodpovedný demagóg a nie bez talentu. Každý deň som vo veľkých nemeckých novinách čítal rozhovor s ním, od jediného človeka závisel celý vývoj v Európskej únii. Sulík je príklad pre krátkodobý, nerozvážny spôsob myslenia a populizmus. Iveta Radičová je zase príklad politickej slušnosti. Pochopila, že takto sa nedá robiť politika. Predstavte si, že z 27 štátov únie by bol v troch alebo v štyroch taký Sulík pri moci. Katastrofa. U mňa muž, ktorý je pripravený z populistických dôvodov všetko obetovať a prispieť k tomu, že padne žena, ktorá nie je namočená do káuz, politicky skončil. V rozhodujúcej situácii dokázal, že nemá žiadne štátnické schopnosti a je populista. Sulíka považujem za podpaľača, o akých som hovoril.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako ste vnímali slovenskú diskusiu o pomoci Grécku? Prvú pôžičku sme odmietli, potom nám pre podporu eurovalu padla vláda.

„Ľudská samoľúbosť je neuveriteľná, tento pán Sulík, ktorého na Západe v skutočnosti nikto nepoznal, sa objavil a tvrdil, že je nehorázne, aby Slováci zachraňovali Grécko, keď majú Gréci oveľa vyššie dôchodky a životný štandard. Čo by Sulík povedal, keby aj Nemci a Rakúšania, či Američania urobili to isté po druhej svetovej vojne s Marshallovým plánom, čo by bolo, keby Západ povedal, že po páde komunizmu vo východnej Európe nič neurobí. Politika, samozrejme, nie je žiadny charitatívny ústav, ale takto sa nevystupuje. Ja som to zažil. Čo by bolo so Slovenskom, keby západné krajiny i osobnosti nekritizovali Mečiara a jeho kurz. Kde bol vtedy Sulík? Študoval v Nemecku a zbieral peniaze.“

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom slovenského súboja o euro a euroval nakoniec môže byť návrat Roberta Fica ako premiéra po predčasných voľbách. Čo si o tom myslíte?

„Fico hral tú hru výborne. Niekto, kto bol ochotný ísť do vlády so Slotom a Mečiarom, je schopný všetkého, ale teraz musí dokázať, že sa poučil a vie s mocou narábať zodpovednejšie. Ešte ho neodpisujem, možno sa poučil.“

Čo by návrat Fica na čelo vlády znamenal pre maďarsko-slovenské vzťahy?

„To je dobrá otázka. Bolo by lepšie, keby bol na čele veľkej koalície a nespojil sa opäť s extrémistami. Často sa, bohužiaľ, stáva, že hoci je v jednej krajine relatívne primeraná vláda - ako bola bývalá sociálno-liberálna v Maďarsku, tak u vás bol Fico, Slota a Mečiar a nevyberavo sa nadávalo maďarskej ministerke zahraničných vecí. Teraz je možné, že to bude u vás lepšie a v Maďarsku bude Orbán.“

SkryťVypnúť reklamu

Do Bratislavy ste prišli predstaviť slovenský preklad knihy Maďari – víťazstvá a prehry. Čo by mali Slováci vedieť o Maďaroch?

„Najdôležitejšie je poučiť sa z maďarských chýb - nacionalizmu a intolerancie. Nacionalizmus je najväčšie nebezpečenstvo pre vlastný národ a treba proti tomu vystúpiť. Extrémizmus každej formy a každej farby je smrteľný a katastrofálny pre budúcnosť krajiny. Myslím, že to bude pre Slovákov zaujímavé čítanie.“

Kniha, ktorú ste vydali predtým v nemčine a maďarčine a v ktorej kritizujete Maďarsko Viktora Orbána, vyvolala v Maďarsku tvrdú kritiku vašej osoby. Boli ste zradcom, udavačom, vyhrážali sa vám smrťou...

„V knihe, ktorú teraz predstavujem na Slovensku, sa nevenujem tak veľmi posledným dvadsiatim rokom. V tej predchádzajúcej sa im naopak venujem. Ľudia, ktorí prvú knihu obdivovali, ma za druhú považovali za nepriateľa Maďarska. Píšem len svoj názor a to, že Maďari takto zareagovali, ma mrzí, ale to len ukazuje, že sa ľudia vôbec nepoučili z histórie. Stále platí, že politiku Orbánovej vlády považujem za osudovú. Nie že by predchádzajúca vláda bola dobrá, ale teraz sa stali súčasťou maďarskej kultúrnej, susedskej i hospodárskej politiky nacionalizmus, intolerancia, antisemitizmus i rasizmus. Nie že by to Orbán sám robil, ale on to trpí. Tak, ako to bolo v 30. rokoch v Nemecku.“

SkryťVypnúť reklamu

Po skončení predsedníctva v EÚ prestal Západ Maďarsko sledovať, hoci politické pomery sa tam nezlepšili.

„Je to tam teraz oveľa horšie, ale Európska únia tomu nevenuje pozornosť. Západ sa dokáže v súčasnosti zaoberať len jednou krízou, a to je hospodárska.“

Rakúšania a Nemci si každý rok volia slovo roka. Máte tip na slovo roka 2011?

„Sulík.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 073
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 617
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 921
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 827
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 603
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 267
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pohľad na Zem.

Súťažili s projektom čistiarne.


TASR
Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu