MOSKVA, PRAHA. Zahraničný špecialista, ktorý pomohol Iránu k jadrovej zbrani, pochádza z bývalého ZSSR. Tento génius sa vraj volá Viačeslav Danilenko, má 76 rokov a jeho mozog pracuje stále naplno.
Urobiť s atómovým fyzikom Viačeslavom Danilenkom rozhovor či vyfotografovať ho je veľmi ťažké. Nemá rád publicitu, nechce byť slávny. Dnes žije v Kyjeve a s novinármi nekomunikuje.
Človek, o ktorom hovorila MAAE
Podľa ruských i ukrajinských zdrojov je skutočne mužom, ktorý podľa najnovšej správy Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) o iránskom atómovom programe pomáhal Teheránu k atómovej zbrani.
So správou atómovej organizácie ho spojil ako prvý ruský denník Kommersant.
Prvá reakcia ukrajinského fyzika Danilenka bola odmietavá. „Nie som atómový fyzik a nie som zakladateľom iránskeho atómového programu,“ odbil reportérov.
Lenže sa ozval jeho voľakedajší kolega, dnes riaditeľ ukrajinskej firmy Alit a českej NanoGrup Vladimir Padalko.
„Danilenko je otcom nanoplazmy. To on v roku 1962 odhalil syntézu metódou výbuchu,“ povedal a potvrdil, že Danilenko sa v posledných rokoch niekoľkokrát stretol s expertmi z MAAE, ktorí sa zaujímali o jeho pôsobenie v Iráne.
Nielen taký obyčajný vedec
Nakoniec i ruskí experti priznávajú: fenomenálne znalosti Danilenka o plynovej dynamike a údernej vlne mohli byť Iráncom veľmi užitočné. Naopak ruské ministerstvo zahraničia obvinilo novinárov z nekompetentnosti a šírenia fám.
Správa MAAE uverejnená tento týždeň vo Viedni uvádza, že „istý zahraničný špecialista“ pôsobil v iránskom Centre jadrovej fyziky ako inštruktor od roku 1996 do roku 2002. Učil iránskych kolegov počítačové modelovanie atómových hlavíc.
Je takmer isté, že reč je o ukrajinskom doktorovi technických vied Viačeslavovi Vasilievičovi Danilenkovi, bývalom pracovníkovi Ruského federálneho atómového centra v Snežinsku, v Čeľabinskej oblasti.
Je to dodnes jeden z dvoch výskumných ústavov v Rusku, ktorý sa zaoberá atómovými zbraňami a jeho výsledky sú na svetovej úrovni. Danilenko sem nastúpil už v 50. rokoch.
V 90. rokoch skutočne vzdelával iránskych odborníkov. V roku 2010 vydal monografiu „Výbuch, fyzika, technika, technológia“, ktorá je vyvrcholením jeho dlhoročnej praxe, počas nej pracoval i v kancelárii slávneho Konstantina Krupnikova, spolutvorcu prvej sovietskej atómovej bomby.
Autor: Agentúra Epicentrum