TUNIS. Islamistami vedená koalícia, ktorá minulý mesiac vyhrala historické voľby v Tunisku, predstaví novú vládu do niekoľkých dní a súčasný minister obrany si s veľkou pravdepodobnosťou svoj post zachová.
Oznámili to predstavitelia dvoch strán v koalícii.
Tunisko sa stalo kolískou ľudových povstaní nazývaných Arabská jar, keď tento rok zvrhlo autokratického prezidenta Zína Ábidína bin Alího, a odvtedy uskutočňuje pomerne hladký prechod k demokracii - popiera tak predpovede, že v krajine spôsobí konflikt nárast islamistov.
Severoafrická krajina minulý mesiac volila zhromaždenie, ktorého úlohou bude načrtnúť novú ústavu Tuniska a zorganizovať nové parlamentné voľby.
V zhromaždení bude dominovať umiernená islamistická Strana obnovy (an-Nahda), v koalícii s dvoma sekulárnymi stranami.
"Nová vláda bude oznámená v priebehu niekoľkých dní, a nie niekoľkých týždňov," uviedol Samír Dilu, popredný predstaviteľ islamistickej Strany obnovy. "V princípe existuje dohoda, že minister obrany si udrží funkciu," dodal.
Samír bin Amur, vysokopostavený predstaviteľ menšej koaličnej strany Kongres za republiku, potvrdil správu o rokovaniach o novom kabinete a dodal, že podľa jeho očakávania bude zostavený už na budúci týždeň.
Minister obrany Abdalkarím Zbídí sa ujal funkcie krátko nato, ako januárová revolúcia donútila prezidenta bin Alího ujsť do Saudskej Arábie. Mnoho Tunisanov si váži Zbídího za to, že armáda pomáhala udržať poriadok v uliciach a pritom zostávala apolitická.
Strana obnovy sa snaží vyslať posolstvo o zachovaní kontinuity v krajine a naznačila, že svoje posty si udržia zrejme aj minister financií a guvernér centrálnej banky.
Dilu tiež informoval, že prebiehajú rokovania o obsadení ďalších ministerských postov a o tom, kto bude zastávať prezidentský úrad. Ten je prevažne reprezentatívny.
Dilu dodal, že na prezidentský post vyberajú medzi Munsifom Marzúkím z Kongresu za republiku a Mustafom bin Džaafarom z Demokratického fóra pre prácu a slobody, ktoré je tretím koaličným partnerom.
Zdroj: Reuters