TEL AVIV, VIEDEŇ. Podozrenia, že Irán pokračuje vo vývoji jadrovej bomby, potvrdila nová a doteraz najtvrdšia správa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).
Atómová organizácia so sídlom vo Viedni správu publikovala v noci na včera a podľa viacerých expertov nie je len súhrnom doteraz v spravodajských kruhoch známych skutočností, ale prináša aj nové dôkazy.
Dôkazy o úmysloch
Nemenovaný diplomatický zdroj izraelskému denníku Haarec povedal, že je to správa, ktorá nateraz najjasnejšie hovorí, že Irán sa pokúša získať jadrovú zbraň.
Fakty
Správa MAAE
- Irán používa technológiu, ktorá sa využíva pri výrobe atómovej bomby.
- Irán má dosť materiálu na výrobu štyroch bômb.
- Najnovšia 25stranová správa je doteraz najväčším varovaním pred iránskym jadrovým programom.
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád označil dokument svetovej organizácie za absurdný a naznačil, že vznikol na objednávku Spojených štátov. Povedal tiež, že Irán neustúpi ani o piaď vo svojom jadrovom programe. Teherán zdôrazňuje, že program je čisto civilný.
Jadroví experti však v správe uvádzajú, že Iránci majú civilnú aj vojenskú časť jadrového programu, pričom vojenská sa špecificky vzťahuje na nukleárne zbrane. Francúzsky minister zahraničia Alain Juppé vyhlásil, že pre závažnosť správy treba zvolať Bezpečnostnú radu OSN a uvaliť na Irán sankcie.
Rusi zablokujú sankcie
To však môže byť problém, lebo snahy trestať Irán tradične blokuje Čína aj Rusko. A nič nenasvedčujú tomu, že by teraz zmenili názor.
Čína, ktorá má v Iráne veľké ekonomické záujmy, včera Teherán vyzvala, aby bol flexibilnejší k požiadavkám MAAE. Denník Komunistickej strany Číny, ktorý sa považuje za šíriteľa oficiálnych názorov, napísal, že správa neobsahuje absolútny dôkaz, že Irán sa skutočne pokúša o atómovú bombu. Na to budú Číňania a zrejme aj Rusi hrať.
To približuje šance, že Bezpečnostná rada OSN sa dohodne na piatom balíku protiiránskych sankcií, k nule. Američania vyhlasujú, že prijmú vlastné sankcie. Ani tie sa však nedotknú toho, čo by Irán skutočne zrazilo na kolená – a to ropného sektora. Zrejme sa nepodaria presadiť ani sankcie proti iránskej centrálnej banke.
Útok na Irán?
Izrael, ktorý minulý týždeň rozbúril hladinu, keď otvorene zopakoval, že je pripravený zaútočiť na iránske jadrové zariadenia, včera skôr mlčal. Premiér Netanjahu nariadil svojim ministrom, aby nič nekomentovali a sledovali, ako sa so správou vyrovná svet.
Izraelské upozornenie, že útok na Irán je stále reálna, ak nie reálnejšia hrozba, analytici spájajú so snahou tlačiť na mocnosti, aby si s Teheránom poradili diplomaticky.