Na čelo Nového divadla (Új Színház) v Budapešti vymenoval primátor hlavného mesta dvoch pravicových radikálov a známych antisemitov. György Dörner, herec a radikálny nacionalista, bude riaditeľom divadla, a u nás známy István Csurka, spisovateľ a šéf malej krajne pravicovej strany, bude jeho intendant. Primátor ich vymenoval, hoci komisia bola proti. Je aj jasné prečo. Nový riaditeľ chce v divadle ukončiť „degenerovanú, liberálnu hegemóniu“.
Divadlo síce nie je najväčšie ani najvýznamnejšie, ale je financované štátom. A má symbolickú polohu - oproti Štátnej opere. K dvom tisíckam Maďarov v uliciach preto pridal tvrdý protest známy nemecký dirigent Christoph Dohnanyi, ktorého rodina pochádza z Maďarska. Dirigent z jednej členskej krajiny únie odmietol dirigovať Brahmsovo Nemecké requiem v Štátnej opere druhého členského štátu – z politických dôvodov.
Čosi podobné tu už bolo. Rušili sa pozvania, bojkotovalo sa lyžovanie a prvýkrát dala Európska únia do nemilosti jedného zo svojich členov. To bol rok 2000 a v Rakúsku sedela vo vláde strana Jörga Haidera. Orbánova vláda vyvoláva rovnaké nálady ako tá s Haiderovou účasťou. Viac ako 20 percent Maďarov hovorí, že sú im hodnoty krajnej pravice blízke.
Rakúšanov vtedy riešila celá Európa, na Maďarov nemá po skončení ich predsedníctva nikto ani čas, ani chuť. Najprv sa musí zachrániť euro.