PRAHA, BRATISLAVA. Ak si v Česku kúpite mlieko, šunku, kurča či drevo, skončíte pri mene najbohatšieho Slováka v Česku, ktoré sa dostalo do rebríčka najbohatších ľudí sveta. Šéf firmy Agrofert Holding Andrej Babiš chce teraz svoju značku priniesť aj do politiky - ako vyhlásený bojovník proti korupcii.
Rozhovor a inzeráty Najprv v októbri v rozhovore pre české Hospodářske noviny veľmi tvrdo pomenoval pomery v krajine. Česko sa podľa neho zmenilo na Palermo, v ktorom vládne mafia. Štátny majetok sa hlavne po roku 2006 rozkráda v miliardách a prsty v tom majú polícia i justícia.
Nie je jasné, či to bola príprava na politickú kariéru, alebo sa rozhodol až po rozruchu, ktorý rozhovor vyvolal. Pár týždňov na to však vyšli v novinách inzeráty hnutia Akcia nespokojných občanov (ANO) 2011, za ktoré Babiš zaplatil 1,8 milióna českých korún (viac ako 72-tisíc eur).
„V Česku zamestnávam vo svojich firmách tisíce ľudí, platím stovky miliónov korún na daniach a som naštvaný rovnako ako vy,“ píše sa v nich.
Babiš chce do dvoch rokov zaplniť Václavské námestie a ak získa podporu Čechov, presadiť sa v parlamentných voľbách v roku 2014.
ANDREJ BABIŠ Najbohatší Slovák v česku
narodil sa v Bratislave ako syn komunistického prominenta Štefana Babiša, bol členom KSČ a pracoval v podniku zahraničného obchodu Petrimex, po rozdelení federácie založil pobočku v Česku a neskôr ju premenoval na Agrofert, Agrofert Holding dnes združuje 230 firiem v sektore chémie, poľnohosdárstva či potravinárstva a zamestnáva dvadsaťtisíc ľudí, podľa časopisu Forbes má majetok 1,1 miliardy dolárov a je v prvej stovke najbohatších ľudí sveta.
Hoci sa o Babišovi hovorí, že má zaplatených politikov napravo i naľavo, podľa odborníkov by mohol ľudí osloviť.
„Má povesť človeka, ktorý nepodniká v rukavičkách, ale nikdy nebol obvinený z korupcie či pokusu o korupciu. Takže by to mohol byť jeden z prvých veľkopodnikateľov v Česku, ktorý si uvedomil, že to takto nemôže ísť ďalej,“ hovorí pre SME politológ Jiří Pehe.
Jeho iniciatívu víta i riaditeľ českej Transparency International David Ondráčka, Babiš však podľa neho musí okrem kritiky ponúknuť aj riešenia.
Druhé Veci verejné Babiš musí hlavne Čechov presvedčiť, že jeho hnutie nebudú druhé Veci verejné Radka Johna a Víta Bártu, ktoré vstúpili do politiky s rovnakou ambíciou.
Po pár mesiacoch sa ukázalo, že majú problémy s podplácaním vo vlastnej strane a že strana slúži viac svojim zakladateľom než voličom.
Sám Babiš naznačil, že nechce stáť na čele nového hnutia či politickej strany. Ako Slovák, bývalý člen komunistickej strany a človek, ktorý profitoval z minulého režimu, sa na to vraj necíti. Podľa Peheho bude skôr stáť v pozadí a hnutie financovať. To, že je Slovák, Čechom neprekáža.
„Novinári občas zosmiešňujú jeho zmes češtiny a slovenčiny, ale on sám sa vyjadruje o nás ako o Čechoch a väčšina ho tak berie,“ hovorí Pehe.