Autorský článok sme v pondelok o 7:45 aktualizovali agentúrnou správou.
TEL AVIV. Irán je v poslednom štádiu vývoja jadrovej zbrane. Takúto správu možno už v utorok zverejní Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu MAAE.
Experimentovať sa má na vojenskej základni Parchin, asi tridsať kilometrov od Teheránu, ktorú západné spravodajské zdroje identifikovali ako potenciálnu súčasť jadrového programu už pred ôsmimi rokmi. Agentúra AP, ktorá sa dostala ku konceptu správy MAAE, tvrdí, že obsahuje podrobnú dokumentáciu tohto miesta.
Zistenia MAAE, ktoré Irán ešte pred ich zverejnením označil za vyfabrikované, sú podľa viacerých politických aj vojenských analytikov dôvodom, prečo sa vo viacerých krajinách začalo pomerne otvorene hovoriť o útoku na Irán.
Minulý týždeň informovali izraelské médiá, že premiér Netanjahu presviedča váhajúcich ministrov, aby podporili útok na iránske jadrové zariadenia.
Britské médiá písali, že britské námorníctvo sa chystá asistovať Američanom pri prípadnom útoku na Irán.
Izraelskí vojenskí analytici pripomínajú, že na konci roka vyprší zmluva o bezletovej zóne nad Irakom, čo otvorí Izraelu najkratšiu cestu do Iránu.
V Izraeli sa cez víkend vášnivo debatovalo o prípadnom útoku , ktorý by otriasol Blízkym východom a zrejme by predstavoval aj problém z hľadiska medzinárodného práva.
Irán sľubuje odvetu
Spojené štáty sa obávajú rastúcej iránskej vojenskej sily, pretože Irán je teraz schopný súperiť s Izraelom a so Západom, povedal iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád v rozhovore pre egyptský denník al-Achbár.
"Áno, máme vojenské kapacity, ktoré sa odlišujú od akéhokoľvek štátu v regióne... Irán (nikomu) nedovolí, aby proti nemu tiahol," zdôraznil iránsky prezident.
Teherán naďalej popiera, že jeho jadrový program má vojenské ciele. Irán tiež sľubuje, že ak naň USA zaútočia, odpovie útokom na Izrael a americké ciele v oblasti Perzského zálivu.
Vysokopostavený predstaviteľ amerických ozbrojených síl v piatok uviedol, že Irán predstavuje najväčšiu hrozbu pre USA, píše agentúra Reuters. Izraelský prezident Šimon Peres zase vyhlásil, že pravdepodobnosť vojenského útoku, ktorý by zabránil Iránu získať jadrovú bombu, sa zvýšila.
Ahmadínežád znova zopakoval, že Irán nevlastní jadrové zbrane, no koniec Izraela je aj tak nevyhnutný.
"Izrael má približne 300 jadrových hlavíc. Irán chce mať svoje jadrové kapacity iba na mierové účely," podčiarkol iránsky prezident.
Ahmadínežád zároveň obvinil Washington z úsilia o diskreditáciu Iránu v očiach Saudskej Arábie. Poprel, že by Irán bol súčasťou sprisahania na zavraždenie saudskoarabského veľvyslanca vo Washingtone.
"Irán má ďaleko od takýchto zločinov, zato USA proti nemu stále snujú konšpirácie," dodal Ahmadínežád.
Rusko varovalo Izrael
Rusko varovalo Izrael pred prípadným útokom na Irán, ktorý by bol podľa Moskvy "chybou" a viedol by len k ďalšiemu konfliktu a civilným obetiam.
"Bola by to veľmi vážna chyba, ktorá by mala nepredvídateľné dôsledky," povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.
"Vojenská intervencia by viedla k mnohonásobnému nárastu obetí a ľudského utrpenia," uviedol ruský minister.
Podľa jeho slov sa iránsky jadrový problém ako ani žiadny iný problém v modernom svete nemôže riešiť vojensky. Použitie sily je možné iba na základe okolností uvedených v charte OSN, zdôraznil.