Autorský článok sme v pondelok o 6:38 doplnili agentúrnou správou.
ATÉNY, BRATISLAVA. V noci na sobotu dokázal nájsť dosť poslancov, aby jeho vláda obstála v hlasovaní o dôvere. Jeho premiérsky život mu to však predĺžilo asi len o niekoľko dní.
Grécky premiér Giorgos Papandreu sa chystal odstúpiť hneď po tom, ako sa dohodne nová koaličná vláda, ktorá povedie krajinu k predčasným voľbám.
Hlavné grécke politické strany sa v nedeľu v noci dohodli, že parlamentné voľby v krajine budú 19. februára. Oznámilo to ministerstvo financií.
Minister financií Evangelos Venizelos a jeho zástupca Filippos Sachinidis rokovali s predstaviteľmi opozičnej strany Nová demokracia, aby prediskutovali harmonogram vytvorenia novej vlády národnej jednoty. Na tej sa dohodli v nedeľu večer premiér Jorgos Papandreu z Panhelénskeho socialistického hnutia (PASOK) a líder Novej demokracie Antonis Samaras.
Hovorca vlády Ilias Mossialos pred tým informoval, že nová vláda by sa mala sformovať a prestúpiť pred parlament so žiadosťou o vyslovenie dôvery v priebehu týždňa.
Ako dodal, nedeľné rokovanie kabinetu bolo posledným, ktoré viedol Papandreu ako jeho predseda.
Detaily dohody, ktorá sa zrodila na stretnutí Papandrea s opozičným lídrom Antonisom Samarasom v nedeľu večer, zatiaľ nie sú známe. Nie je jasné ani to, kto bude novým premiérom.
"Zajtra bude rokovanie medzi premiérom a lídrom opozície o tom, kto bude šéfom novej vlády," uvádza sa vo vyhlásení prezidentského úradu citovanom agentúrou Reuters.
Strašil Rehn
Politici sa v nedeľu dohodli na novej vláde. Nevládli by už len momentálne slabí socialisti, ale viaceré strany. Tým by sa mohla ukončiť politická kríza v krajine, ktorá ohrozuje nielen desaťmiliónové Grécko, ale aj eurozónu.
Ak by sa totiž politici nedohodli a neschválili pomoc eurozóny, nastal by bankrot a krajina by musela opustiť euro.
Fakty
V noci na sobotu premiér Papandreu prežil hlasovanie o dôvere. Navrhol veľkú dočasnú vládu. Cez víkend prebiehali ťažké rokovania s opozíciou za zatvorenými dverami. Opozícia žiadal odstúpenie premiéra. Ten chcel odísť, až keď sa dohodnú.
Čas sa pritom Grékom kráti. Zahraničie im hrozí, že pozastaví ďalšiu 8miliardovú tranžu prvej pôžičky schválenej v roku 2010, ak sa politický chaos v Aténach neskončí. Gréci majú peniaze len na päť týždňov. Práve preto chceli novú vládu dohodnúť ešte v nedeľu.
Pourgoval ich aj eurokomisár Olli Rehn, ktorý povedal, že Brusel pracuje na niekoľkých scenároch, ako by Grécko opustilo eurozónu. Samotní Gréci, ani politici, sa k drachme vrátiť nechcú.
Dohoda o koaličnej vláde nevznikla ľahko. Cez víkend sa rokovania za zatvorenými dverami posúvali len pomaly.
Papandreu chcel vytvoriť širokú koalíciu, kde by mala byť aj najsilnejšia opozičná strana – konzervatívna Nová demokracia, ktorá vedie prieskumy. Gréci s podobnými koalíciami nemajú skúsenosti, politici sú rozhádaní.
Kto bude premiérom?
Potvrdzoval to aj priebeh rokovaní. Konzervatívci požadovali odchod premiéra predtým, ako vôbec začnú rokovať.
A kým socialisti navrhovali, aby prechodná koaličná vláda vydržala niekoľko mesiacov – schválila by dohodu s eurozónou či štátny rozpočet – konzervatívci chceli voľby ešte v decembri, a nie až na jar.
Nebolo tiež jasné, kto Papandrea nahradí. Aktívne sa do tejto role snažil dostať minister financií Evángelos Venizélos, ktorý viedol vnútrostranícku opozíciu proti premiérovi. Ani tento politik sa však konzervatívcom nepozdával.
Podľa Wall Street Journal preto bolo možné, že socialisti vytvoria vládu len s menšou opozičnou stranou.
Gréci pochybujú, že široká vláda bude fungovať
Ľudia chcú, aby krajinu viedla nadstranícka koalícia, sú však skeptickí, či to politici dokážu.
ATÉNY, BRATISLAVA. Väčšina Grékov by chcela, aby krajinu v kríze viedla silná vláda. Dva včera uverejnené prieskumy hovoria, že spoločnú koalíciu najsilnejších strán by ľudia presadzovali skôr ako predčasné voľby, ktoré navrhuje opozícia. V prospech veľkej koalície sa Gréci vyslovili v pomere 52 ku 37, respektíve 45 ku 42.
Dlhodobá podpora
Ako napísal komentátor denníka Kathimerini, nie je to nič nové. „Stačí si prejsť prieskumy za posledných 18 mesiacov a zistíte, že medzi Grékmi bola silná podpora za istú formu koaličnej vlády počas celej krízy,“ tvrdí Nick Malkoutzis na internetovej stránke denníka.
Aj podľa prieskumov to vyzerá, že po voľbách, nech už budú hneď, alebo o niekoľko mesiacov, nezíska žiadna strana väčšinu a bola by potrebná koalícia.
Pochybnosti
Či to však bude fungovať, mnohí Gréci pochybujú. Costas Ioannou je 38ročný bankár z Atén. Ako povedal reportérovi Wall Street Journal, spoločná vláda socialistov a konzervatívcov by bola dobrá vec, ak by politici dokázali byť nadstranícki. „Pochybujem však, či sú natoľko dospelí,“ povedal Ioannou.
Podpora politikov je v Grécku dlhodobo nízka. Mnohí sa po nápade premiéra Papandrea s referendom cítia ponížení pred celým svetom. Ako dodáva Malkoutzis, jedno pozitívum na chaotickom týždni bolo. Európanom odhalil „chorobnosť gréckej politiky“, ktorá dostala Grécko tam, kde je.