ATÉNY, BRATISLAVA. Jeho dedo Giorgos bol premiérom trikrát, populárny otec Andreas viedol krajinu dlhých dvanásť rokov.
Giorgos Papandreu, tretí zo slávnej politickej dynastie, zrejme rovnaký politický úspech nedosiahne.
Hĺbavý diplomat
V piatok v ďalšiu svetlú politickú budúcnosť 59-ročného umierneného socialistu už veril málokto.
Jeho odchod chce opozícia, nepodporujú ho mnohí jeho ministri i poslanci. A nedržia ho ani voliči, jeho popularita klesla na úroveň 23 percent.
Ešte pred dvoma rokmi pokojný a hĺbavý politik – presný opak mnohých gréckych premiérov s mačovskými maniermi – pritom dokázal priviesť svoju stranu k výraznému víťazstvu. Socialisti získali 44 percent hlasov a pevnú väčšinu v parlamente.
Mnohí voliči sa však neskôr cítili Papandreom oklamaní. V kampani totiž sľuboval okrem boja proti korupcii aj ekonomické stimuly či vyššie platy verejným zamestnancom.
Namiesto toho po zistení, ako na tom ekonomika krajiny naozaj je, im dva roky prinášal len tvrdé opatrenia.
Svetaznalý, ale neúspešný
Papandreu, ktorý študoval vo Švédsku, v Kanade a Amerike, vyjednával podmienky pomoci Grécku s lídrami eurozóny.
Väčšinu času bol pre nich spoľahlivým partnerom. Dokázal sa dohodnúť na podmienkach úsporných opatrení, ktoré musela krajina prijať, aby dostala pomoc. Diplomaciou zaujal už v minulosti – ako minister zahraničia sa blysol urovnaním sporov s Tureckom.
Horšie to bolo s presadením a aplikáciou úsporných opatrení doma. Papandreu nedokázala presvedčiť opozíciou ani niektorých vlastných poslancov. Okrem toho dostatočne nevysvetlil bežným Grékom potrebu šetrenia.
S referendom narazil
Navyše, tento pondelok sa spoľahlivý Papandreu stal nespoľahlivým.
Bez konzultácie s eurozónou a vlastnou stranou ohlásil referendum štýlom, ktorý magazín Economist nazval „ohromne chaotický“.
A aj keď Papandreu zrejme chcel len získať širokú podporu na presadenie balíčka, niektorí analytici to považujú za nezodpovedné. „Nemôžete triasť celým svetom, keď chcete presvedčiť opozíciu,“ povedal ekonomický analytik Kostas Kalloniatis.