Redakcia satirického týždenníka Charlie Hebdo ľahla popolom po tom, ako jeho najnovšie vydanie vyšlo pod vedením „šéfredaktora Mohameda“. Ani to však jeho redaktorom nezobralo zmysel pre humor.
Keď sa jedného z nich pýtali, čo si myslí o nových vyhrážkach na Facebooku, odpovedal úplne vážne: „No, videl som ich iba krátko doma, pretože, ako viete, naše počítače zhoreli.“
Kto sa chcel zviditeľniť?
Existuje niekoľko hypotéz o pôvode Molotovovho kokteilu pre Charlie Hebdo.
Prvou je, že ide o samoútok. Ruku na srdce: 50-tisícový náklad v 65-miliónovom Francúzsku nie je žiadna sláva. Plamene ho zviditeľnili.
Keď som si chcel tento zázrak na nekvalitnom papieri kúpiť deň po útoku, bol zrazu vypredaný. Kioskár mi však prezradil, že „bude dotlač“.
Druhá možnosť pripúšťa, že oheň naozaj založili moslimskí extrémisti. Nie však pre prílohu Charia Madame (šaría – islamské právo), ale pre publicitu.
Posledné dni sa jej totiž dostalo ich kresťanským kolegom. Blokovali parížske divadelné predstavenie, ktoré zobrazuje Ježiša.
Ako podporiť satiru
Tretí, najpravdepodobnejší scenár, hovorí, že udreli Líbyjčania s požehnaním Sarkozyho. Len minulý týždeň líbyjskí povstalci oznámili, že v krajine oslobodenej pomocou francúzskych stíhačiek, bude platiť šaría.
Útok na Charlie Hebdo bol skrátka súčasťou operácie Harmattan (krycí názov vojenskej účasti Francúzska na vojne v Líbyi).
Solidarita francúzskych politikov s týždenníkom, v ktorom by nechceli vidieť svoju karikatúru, je určite chvályhodná. No najlepší spôsob, ako ho podporiť, je šíriť ďalej jeho slobodymilovný zmysel pre satiru, ktorá sa nezastaví pred ničím.