Brusel 26. júla (TASR) - Okolo 95 miliónov kusov falzifikátov a napodobenín zadržali vlani colníci na hraniciach EÚ. Česká republika je na piatom mieste spomedzi krajín, odkiaľ tento pochybný tovar pochádzal, hneď za Thajskom, Čínou, Tureckom a Hongkongom.
Vyplýva to z výročnej správy EÚ o aktivitách colnej správy proti falšovaniu a pirátstvu, ktorú dnes v Bruseli zverejnila Európska komisia. Za posledné roky sa množstvo zhabaného pochybného tovaru zvýšilo o 900 percent, informovala komisia, podľa ktorej to dokazuje rastúcu efektívnosť colných kontrol.
Zatiaľ čo v minulosti sa falšovanie týkalo najmä luxusných značkových výrobkov, nová správa ukazuje, že sa mu nevyhne ani bežný tovar ako mydlá, spreje či kondómy. Falšovatelia sa preorientovali z kvality na kvantitu.
Potvrdzuje to skutočnosť, že medzi zhabaným tovarom je takmer 19.000 fliaš telového mlieka v Nemecku, 245.000 bateriek v Belgicku, osem ton šampónov v Dánsku, vyše 2,5 milióna kusov žuvačiek v Španielsku alebo 252.000 škatuliek kondómov v Holandsku. Veľkú časť falšovaného tovaru tvorili aj CD- a DVD-disky, počítačové hry a softvér, a samozrejme alkohol a cigarety.
Celková hodnota zhabaného nepravého tovaru by bola podľa komisie takmer dve miliardy eúr, keby sa ho falšovateľom podarilo predať ako skutočný tovar.
Najviac nepravých výrobkov prichádzalo do EÚ z Thajska (23 percent), Číny (18 percent), Turecka (osem percent) a Hongkongu (päť percent).
Na nelichotivom piatom mieste spomedzi krajín pôvodu je Česká republika, odkiaľ pochádzali štyri percentá nepravého tovaru. Išlo najmä o oblečenie a módne doplnky, ale aj elektroniku, šperky a hodinky.
Z kandidátskych krajín sa "vyznamenalo" aj Poľsko, ktoré sa vyskytuje na popredných miestach pri viacerých komoditách. V celkovom poradí sa však dostalo rovnako ako Slovensko len medzi "ostatné" krajiny pôvodu, z ktorých prišlo vlani do EÚ 36 percent falzifikátov.
Falošné oblečenie prichádza do únie najmä z Číny a Thajska, potraviny, alkohol a parfumy z Turecka, elektronika z Hongkongu, CD-platne a DVD z Thajska, ale 21 percent aj z Belgicka.
Najfalšovanejšími značkami sú spomedzi všetkých výrobkov Nintento, Nike, IFPI, Adidas a Nokia.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed