JERUZALEM.
Tlačová agentúra AP uviedla, že o obkľúčení plavidiel ich informoval jeden z aktivistov, s ktorým udržiavala kontakt prostredníctvom satelitného telefónu. Ten sa neskôr prerušil. Nie je známe, či signál zámerne rušili Izraelčania.
Izraelská armáda zverejnila krátke video, na ktorom vyzýva lode, aby zmenili kurz. "Oblasť pásma Gazy a jej pobrežie je uzatvorené pre námornú dopravu na základe blokády zriadenej z bezpečnostných dôvodov," uviedol jeden z izraelských dôstojníkov. "Váš pokus narušiť blokádu po mori je porušením medzinárodného práva. Pripomíname vám, že humanitárne zásielky možno doručiť do pásma Gazy po zemi. Ste vítaní v izraelskom prístave Ašdod, odkiaľ môžte doručiť zásoby pozemnou cestou," hovorí izraelský vojak na videu.
Zatiaľ nie je známe, či lode s aktivistami zmenili kurz, alebo či ich izraelskí vojaci sprevádzali do prístavu Ašdod. Na palube lodí je 27 aktivistov, ktorí pred plavbou vyjadrili odhodlanie pokračovať v ceste až do pásma Gazy.
Námorníctvo židovského štátu už v minulosti prekazilo podobné protestné plavby. Lode odtiahli do izraelského prístavu a účastníkov zatkli.
Podľa Izraela má námorná blokáda pásma Gazy zásadný význam v prevencii dodávok zbraní Hamasu. Kritici označujú blokádu za "kolektívny trest" pre obyvateľov Gazy.
Izraelské komando zabilo vlani pri útoku na flotilu lodí s humanitárnou pomocou pre pásmo Gazy deväť tureckých propalestínskych aktivistov.
Incident vyvolal pobúrenie v zahraničí a prinútil Izrael zmierniť pozemnú blokádu Gazy platnú od roku 2006. Blokáda bola sprísnená po tom, ako o rok neskôr prevzalo vládu v pásme Gazy hnutie Hamas.