SME

V Záhrebe sa začal proces so Sanaderom, vinu odmieta

Podľa prokurátora Sanader profitoval na vojne zneužitím svojich právomocí. Bývalý premiér vinu poprel.

ZÁHREB. Proces s bývalým chorvátskym premiérom Ivom Sanaderom (58) obvineným z uzavretia nevýhodných zmlúv a korupcie sa vo štvrtok začal v Záhrebe.

Podľa prokurátora päťdesiatosemročný Sanader profitoval na vojne zneužitím svojich právomocí. Bývalý premiér pred súdom po prečítaní obvinení poprel vinu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Nevinný," povedal Sanader pokojne po tom, ako mu prečítali žalobu. "Nikdy som nežiadal ani nedostal žiadne úplatky za žiadnu pôžičku," vyhlásil. "Všetko je to vykonštruované a pripisované mne po 20 rokoch služby Chorvátsku, na ktorú som hrdý."

SkryťVypnúť reklamu

Proces sa mal pôvodne začať 28. októbra, odložili ho však pre expremiérove zdravotné problémy.

Ide o prvý súd s vysokopostaveným chorvátskym politikom, odkedy krajina v roku 1991 získala nezávislosť a odtrhla sa od vtedajšej Juhoslávie.

Sanaderove korupčné škandály poškodzujú mesiac pred voľbami jeho niekdajšiu konzervatívnu stranu HDZ.

Proces sa týka obvinení, podľa ktorých expremiér údajne v čase vojny v rokoch 1994 a 1995 prijal od rakúskej bankovej skupiny Hypo Alpe Adria Group úplatok vo výške 3,6 milióna kún (takmer pol milióna eur).

Sanader v tom čase pôsobil ako zástupca ministra zahraničných vecí. Kabinet mal na oplátku prijať od rakúskej Hypo Bank prijať pôžičku v hodnote 140 miliónov rakúskych šilingov.

Expremiér je obvinený aj z prijímania úplatkov od maďarského energetického giganta MOL a vyšetrujú ho aj v ďalších korupčných kauzách.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý premiér náhle opustil krajinu po tom, ako prokuratúra v jeho prípade požiadala o zbavenie imunity, a ušiel do Rakúska. Tam ho zadržali v decembri minulého roka a na žiadosť Chorvátska v júli vydali do vlasti.

Sanader čelí aj ďalším obvineniam vrátane toho, že prijal desať miliónov eur od maďarského energetického koncernu MOL za umožnenie získať mu dominantnú pozíciu na chorvátskom trhu.

Proti expremiérovi vedú celkovo štyri ďalšie vyšetrovania, najväčšie sa týka údajného vytvorenia a využívania tajných fondov pre jeho bývalú stranu Chorvátske demokratické spoločenstvo. Prokuratúra začala vyšetrovať aj samotnú stranu, ktorá mesiac pred voľbami v prieskumoch zaostáva za opozičnou stredoľavou koalíciou.

Prípad Sanader 30. apríla 2000 - Delegáti zjazdu Chorvátskeho demokratického zväzu (HDZ) zvolili za svojho predsedu Iva Sanadera.

SkryťVypnúť reklamu

23. decembra 2003 - Predseda HDZ Ivo Sanader sa stal chorvátskym premiérom. Umožnili to výsledky novembrových volieb.

12. januára 2008 - Staronovým chorvátskym premiérom sa stal predseda HDZ Ivo Sanader.

1. júla 2009 - Chorvátsky premiér Ivo Sanader nečakane odstúpil z funkcie a uviedol, že po 20 rokoch sa rozhodol pre úplný odchod z politiky. Jeho nástupkyňou na poste premiéra sa stala dovtedajšia vicepremiérka Jadranka Kosorová.

18. októbra 2009 - Bývalého chorvátskeho premiéra Iva Sanadera vymenovali do funkcie poradcu nadácie, ktorá je vo vlastníctve kanadskej milionárky Louise Blouinovej. Išlo o dôkaz, že Sanader naozaj "zmrazil" svoju politickú kariéru v Chorvátsku.

december 2009 - Ivo Sanader oznámil svoj návrat do vysokej politiky.

SkryťVypnúť reklamu

4. januára 2010 - Dlhoročného bývalého chorvátskeho premiéra Iva Sanadera vylúčili z HDZ. Stalo sa tak s okamžitou platnosťou, uviedla v Záhrebe premiérka a predsedníčka Chorvátskej demokratickej únie (HDZ) Jadranka Kosorová. Jeho návrat, pol roka po jeho prekvapivom odchode z aktívnej politiky, poškodil strane, odôvodnila Kosorová tento krok čelných predstaviteľov strany po niekoľkohodinových úvahách.

14. októbra 2010 - Bývalý chorvátsky premiér Ivo Sanader požiadal parlament o vrátenie svojho poslaneckého mandátu. Vyše roka po svojej náhlej rezignácii z vlády sa tak vrátil do politiky ako poslanec parlamentu.

9. decembra 2010 - Chorvátsky expremiér Ivo Sanader ušiel z krajiny iba niekoľko hodín po tom, ako médiá zverejnili, že prokuratúra požiadala parlament, aby ho zbavil imunity pred trestným stíhaním a aby bol zadržaný a umiestnený do väzby.

SkryťVypnúť reklamu

9. decembra 2010 - Chorvátsky parlament zbavil bývalého premiéra Iva Sanadera imunity, čím otvoril cestu jeho možnému zatknutiu, o ktoré požiadala prokuratúra v rámci protikorupčného vyšetrovania.

- Na expremiéra Sanadera vydala chorvátska polícia medzinárodný zatykač. Sanader v sms správe zaslanej miestnym médiám uviedol, že je na "vopred naplánovanej ceste" a po svojom návrate sa ohlási chorvátskemu Úradu pre boj proti korupcii a organizovanému zločinu (USKOK).

10. decembra 2010 - Medzinárodne hľadaného bývalého chorvátskeho premiéra zadržali rakúske bezpečnostné orgány na Tauernskej diaľnici. K zadržaniu došlo neďaleko St. Michaelu v spolkovej krajine Salzbursko. Zatknutého vypočul vyšetrovací sudca a uvalil naňho 30-dňovú vyšetrovaciu väzbu.

SkryťVypnúť reklamu

- Šéf chorvátskej kriminálnej polície Vitomir Bijelič vyhlásil, že podľa jeho informácií Sanader plánoval nastúpiť do lietadla smerujúceho z nemeckého Mníchova do Washingtonu (USA). Chorvátsky protikorupčný úrad USKOK podozrieval expremiéra z prípravy trestného činu a zo zneužívania úradných právomocí.

11. decembra 2010 - Rakúsky sudca nariadil umiestnenie zadržaného chorvátskeho expremiéra do vydávacej väzby.

12. decembra 2010 - Chorvátska tlač informovala, že chorvátsky štátny prokurátor Mladen Bajič bude v obžalobe proti Sanaderovi žiadať maximálny trest 15 rokov väzenia. Sanadera obvinili z kriminálneho spolčovania sa v prípade "Fimi Media" a zo zneužitia právomocí verejného činiteľa v súvislosti s predajom elektriny prostredníctvom štátneho koncernu HEP a chemickej spoločnosti Dioki. V prvom prípade ide o 120 miliónov kún (16,2 milióna eur), ktoré odišli zo štátnych firiem cez komunikačnú spoločnosť Fimi Media.

SkryťVypnúť reklamu

V druhom prípade mal Sanader zneužiť svoje právomoci vyplývajúce z funkcie premiéra a primäť vtedajšieho obchodného riaditeľa koncernu HEP, aby poskytol spoločnosti Dioki pôžičku vo výške 15 miliónov kún.

- Ivo Sanader na výsluchu pred rakúskym sudcom poprel obvinenia z korupcie a organizovaného zločinu.

13. decembra 2010 - Chorvátska justícia potvrdila, že dala zmraziť majetok Sanadera. Na podnet záhrebského súdu zmrazili Sanaderovi v Rakúsku 1,36 milióna eur, ktoré našli predovšetkým v jeho trezoroch v podobe hotovosti a cenných papierov. V Chorvátsku zablokovali rodine Sanaderovcov 2,58 milióna eur v podobe hotovosti a hnuteľného i nehnuteľného majetku.

25. decembra 2010 - Manželke a dcére bývalého chorvátskeho premiéra odobrala chorvátska polícia pasy a ich pohyb bol pod policajným dohľadom.

SkryťVypnúť reklamu

27. decembra 2010 - Sudca v rakúskom Salzburgu rozhodol, že Sanader musí zostať v rakúskej väzbe najmenej ďalší mesiac.

11. januára 2011 - Chorvátska justícia zamietla žalobu rodiny expremiéra, ktorá sa týkala zhabania zbierky umeleckých diel. Tie boli spolu so zmrazením Sanaderovho majetku súčasťou opatrení chorvátskej strany v súvislosti s obvinením bývalého predsedu vlády zo zneužitia právomocí verejného činiteľa, podvodného konania a vytvorenia kriminálneho zoskupenia.

11. januára 2011 - Manželka chorvátskeho expremiéra Iva Sanadera sa obrátila so sťažnosťou na chorvátsky Helsinský výbor pre ľudské práva. Mirjana Sanaderová v sťažnosti uviedla, že sa médiá, úrady, ale aj Zagrebačka Banka v jej prípade, ako aj v prípade jej blízkych dopúšťajú porušovania ľudských práv.

SkryťVypnúť reklamu

20. januára 2011 - Vrchný krajinský súd v rakúskom Linzi zamietol sťažnosť bývalého chorvátskeho premiéra voči pobytu v rakúskej vydávajúcej väzbe a zdôvodnil to nebezpečenstvom úteku podozrivého. Sanader mohol zostať vo vydávajúcej väzbe maximálne do 28. marca 2011.

4. februára 2011 - Sanader počas päťhodinového výsluchu na rakúskom súde v Salzburgu opätovne odmietol obvinenia z prania špinavých peňazí, kvôli ktorým ho vyšetruje rakúska prokuratúra. Sanadera vypočúvali predstavitelia úradu rakúskej prokuratúry pre boj proti korupcii. Výsluch nebol verejný a podrobnosti jeho priebehu neboli bezprostredne známe. Sanaderov obhajca Werner Suppan uviedol, že chorvátsky expremiér poskytol jasné vysvetlenie ohľadom pôvodu peňazí, ktorými disponuje na svojich bankových účtoch v Rakúsku. Sanader vraj zarobil tieto peniaze prostredníctvom aktivít vo svojom odbore, pričom prvoradé bolo jeho politické angažovanie sa v Chorvátsku. Suppan spresnil, že spomínané finančné prostriedky nemajú nič spoločné s obvineniami, ktoré na Sanadera uvalili chorvátske úrady.

SkryťVypnúť reklamu

8. februára 2011 - Chorvátska protikorupčná prokuratúra USKOK rozšírila vyšetrovanie v prípade Iva Sanadera. O tento aspekt doplnil Záhreb aj žiadosť o vydanie podozrivého do vlasti, predloženú rakúskej strane. Pre podozrenia z prania špinavých peňazí v súvislosti s upozornením jednej banky v rakúskom Tirolsku, kde má expremiér a členovia jeho rodiny na účtoch približne 1,3 milióna eur, vyšetrovala Iva Sanadera i rakúska prokuratúra.

8. marca 2011 - Rakúske orgány predĺžili vydávaciu väzbu bývalého chorvátskeho premiéra Iva Sanadera o ďalšie dva mesiace. Rozhodnutie zdôvodnili pretrvávajúcim rizikom jeho úteku.

9. mája 2011 - Rakúsky súd rozhodol o vydaní bývalého chorvátskeho premiéra Iva Sanadera na trestné stíhanie do vlasti, kde čelí obvineniam z korupcie. Sanader zostáva vo väzbe, pretože tím jeho obhajcov sa voči rozhodnutiu súdu odvolal.

SkryťVypnúť reklamu

2. júna 2011 - Bývalý chorvátsky premiér Ivo Sanader nepriamo obvinil vládu v Záhrebe, že zámerne dezinformovala Európsku komisiu informáciami o vyšetrovaní voči jeho osobe.

20. júna 2011 - Ivo Sanader stiahol odvolanie proti svojmu vydaniu z Rakúska na trestné stíhanie do Záhrebu, kde čelí obvineniam z korupcie. Expremiér sa rozhodol zmeniť názor po špekuláciách niektorých chorvátskych médií, že jeho odvolanie by mohlo byť prekážkou pre prijímanie Chorvátska do EÚ.

18. júla 2011 - Rakúsko večer vydalo do Chorvátska bývalého premiéra Iva Sanadera. Expremiéra previezli do väzenia Remetinec v Záhrebe. Sanadera prevzali chorvátske úrady o pol desiatej večer na slovinsko-chorvátskom hraničnom priechode Bregana.

21. júla 2011 - Bývalý chorvátsky premiér Ivo Sanader po prvý raz vypovedal pred vyšetrovateľmi obvinení z korupcie, ktorej sa mal dopustiť ako šéf kabinetu v rokoch 2004-2009. Sanader predložil svoju obhajobu a odmietol všetky obvinenia, na otázky vyšetrovateľov však odmietol odpovedať, povedal jeho obhajca Čedo Prodanovič po návšteve záhrebského väzenia Remetinec, kde Sanadera zadržiavajú. Prokuratúra Sanadera vyšetruje pre podozrenia z piatich prípadov korupcie. Okrem iného údajne plánoval vytvoriť čierne fondy pre svoju stranu Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ). Tiež čelí obvineniam, že zinkasoval sedem miliónov eur za to, že maďarskému ropnému koncernu MOL umožnil získať väčšinový podiel v chorvátskej ropnej spoločnosti INA. MOL obvinenia kategoricky poprel.

SkryťVypnúť reklamu

25. júla 2011 - Ivo Sanader zostal vo vlasti vo vyšetrovacej väzbe. Súd v Záhrebe odmietol jeho sťažnosť a konštatoval, že naďalej existuje nebezpečenstvo jeho úteku. Vyšetrujúci sudca Ratko Ščekič informoval, že právni zástupcovia Iva Sanadera neponúkli ani kauciu za jeho prepustenie na slobodu a nepožiadali ani o domáce väzenie alebo inú formu zbavenia pobytu za mrežami.

27. júla 2011 - Po druhý raz vypovedal Ivo Sanader pred vyšetrovateľmi protikorupčnej prokuratúry USKOK v Záhrebe. Tentoraz odmietol všetky obvinenia týkajúce sa údajnej provízie vo výške viac ako 3,5 milióna kún, ktorú mal prevziať v súvislosti s dojednaním pôžičky 140 miliónov rakúskych šilingov od istej rakúskej banky v rokoch 1994-1995 ako vtedajší predstaviteľ rezortu zahraničných vecí.

SkryťVypnúť reklamu

17. augusta 2011 - Bývalý chorvátsky premiér Ivo Sanader ostane vo vyšetrovacej väzbe ďalšie dva mesiace. Rozhodol o tom vyšetrovací sudca v Záhrebe. Právni zástupcovia Sanadera na pojednávaní žiadali, aby expremiéra prepustili z väzby. Sudca Krešimir Devčič však nariadil jej predĺženie s odôvodnením, že existuje hrozba úteku a ovplyvňovania svedkov.

31. augusta 2011 - Chorvátska štátna prokuratúra obžalovala bývalého premiéra Iva Sanadera z korupcie a zneužívania právomocí, ktorých sa mal dopustiť prijímaním úplatkov výmenou za získanie pôžičky od rakúskej banky Hypo Alpe Adria pre Chorvátsko.

23. septembra 2011 - Chorvátska prokuratúra obžalovala bývalého premiéra Iva Sanadera za to, že v roku 2008 prijal úplatok od maďarskej energetickej skupiny MOL výmenou za zaistenie dominantného postavenia v chorvátskej ropnej a plynárenskej spoločnosti INA.

SkryťVypnúť reklamu

30. septembra 2011 - Bývalý chorvátsky premiér Ivo Sanader v Záhrebe prišiel na súd, ktorý potvrdil žalobu vznesenú voči nemu pre obvinenia z korupcie.

27. októbra 2011 - Chorvátska premiérka Jadranka Kosorová informovala, že jej vládnucu konzervatívnu stranu a niektorých jej predstaviteľov začal vyšetrovať štátny protikorupčný úrad pre nelegálne financovanie. Premiérka neuviedla podrobnosti, povedala iba, že vyšetrovanie Chorvátskeho demokratického spoločenstva (HDZ), ktoré sa začalo iba mesiac pred parlamentnými voľbami, sa jej osoby netýka.

(tasr)

Z výpovede Sanadera na súde. AUTOR - jutarnji.hr

Korupcia

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 112
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 917
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 612
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 321
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 036
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 572
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 191
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 856
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Prokurátora zadržali v októbri.


TASR
Na snímke účastníci 14. ročníka podujatia Dúhový Pride.

Obžaloba bola podaná 17. apríla.


TASR

Išlo o plytké zemetrasenie.


TASR
Minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

Čína bola zmluvnou stranou jadrovej dohody z roku 2015, ktorá obmedzila jadrový program Teheránu.


SITA

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu