Forbes však hovorí, že je ťažké oddeliť, čo patrilo jemu a čo štátu.
TRIPOLIS, BRATISLAVA. Vyzerá to tak, že počas arabskej jari nepadali iba najhorší diktátori v severnej Afrike, ale aj jedni z najbohatších ľudí na svete.
Dlhoročný vodca Líbye Muammar Kaddáfí, ktorého zabili minulý týždeň, mal na účtoch, v investíciách či nehnuteľnostiach po celom svete viac ako 200 miliárd dolárov.
Ak by všetky peniaze vrátili a prerozdelili bežným Líbyjčanom, každý (aj dojča) by dostal 30-tisíc dolárov.
Forbes neuznáva
Informáciu priniesol denník Los Angeles Times, ktorý sa odvolával na nemenovaných predstaviteľov líbyjskej povstaleckej vlády. Je to dvakrát väčšia suma ako sa doteraz odhadovalo.
Ak by sa potvrdila, znamenalo by to, že Muammar Kaddáfí bol najbohatším mužom na svete. Mexičan Carlos Slim Helú (74 miliárd) či Bill Gates (56 miliárd), ktorí sú na čele rebríčka najbohatších magazínu Forbes, by mohli len ticho závidieť.
Kaddáfí mal väčšinu bohatstva na účtoch či v nehnuteľnostiach a zlate v zahraničí. Len Američania mu vo februári zastavili líbyjské vládne fondy v hodnote 37 miliárd, podobne vysokú sumu našli aj v Európe.
Rovnako ako Kaddáfí, vyvážal bohatstvo krajiny aj v Egypte zvrhnutý prezident Husní Mubarak. Tomu odhadujú bohatstvo na 70 miliárd dolárov.
To, či sa Mubarak a Kaddáfí ešte pred pár mesiacmi dali považovať za topmiliardárov, je však na diskusiu. Magazín Forbes reaguje na článok Los Angeles Times tým, že diktátorov ani kráľov nedávajú do svojho zoznamu najbohatších jedincov.
„Rozlišujeme medzi osobným bohatstvom, získaným biznisom a bohatstvom, ktoré nadobudli vďaka mocenskej pozícii, kde hranica medzi osobným a štátnymi často neexistuje,“ napísal Forbes.
Väčšinu cez štát
To platí aj v prípade Kaddáfího. Väčšina bohatstva išla do zahraničia v mene režimu a inštitúcií ako centrálna banky či Líbyjský investičný úrad.
Ako však dodávajú vyšetrovatelia podľa Los Angeles Times, Kaddáfí a jeho rodina sa mohla k prostriedkom kedykoľvek dostať a použiť ich podľa ľubovôle.
Nedá sa však čakať, že všetky Kaddáfího peniaze v zahraničí sa rýchlo vrátia Líbyi. Američania aj OSN minulý týždeň povedali, že zablokované fondy chcú odovzdať prechodnej vláde čím skôr.
Zatiaľ však pustili iba 1,5 miliardy dolárov. Niektoré africké krajiny lojálne Kaddáfímu nechcú rozmraziť líbyjské účty vôbec.
Navyše, ako píše Reuters, nájsť všetky plukovníkove fondy nebude vôbec jednoduché. Kaddáfi ich dobre zakryl.