SARAJEVO. Bradatý muž v oblečení typickom pre stúpencov ortodoxného islamistického hnutia wahhábistov strieľal z automatickej zbrane pred americkou ambasádou v Sarajeve.
Zranil jedného z pracovníkov policajnej ochranky a sám tiež utrpel zranenie, kým ho polícia asi po 30 minútach jediným výstrelom zneškodnila. Informovala o tom agentúra AP.
Primátor Sarajeva Alija Behmen povedal, že muž vystúpil z električky s kalašnikovom v ruke a začal strieľať na ambasádu.
Svedkovia v bosnianskej televízii vypovedali, že im kázal ísť preč a že jeho cieľom je iba veľvyslanectvo.
Polícia zraneného páchateľa streľby zatkla. Podľa člena trojčlenného predsedníctva Bosny ide o cudzinca. Hovorkyňa nemocnice Biljana Jandričová povedala, že má zranenú nohu a strávi noc v ich zariadení.
Wahhábista z juhu Srbska
Bosnianska televízia identifikovala strelca ako Mevlida Jasareviča z juhosrbského mesta Novi Pazar. Uviedla, že je wahhábista. Srbský minister vnútra Ivica Dačič jeho totožnosť potvrdil.
Wahhábisti sú extrémne konzervatívna vetva islamu s koreňmi v Saudskej Arábii a kontaktmi na náboženských fundamentalistov v častiach Afganistanu a Pakistanu.
Západné špionážne služby tvrdia, že napätie v chudobných oblastiach Srbska je spolu s oblasťami, kde majú väčšinu moslimovia, zdrojom pre získavanie takzvaných "bielych členov al-Káidy", moslimov so západnými črtami, ktorí sa dokážu bez problémov pohybovať v európskych či amerických mestách a uskutočniť tam útoky.
Islamskí extrémisti bojovali v bosnianskej vojne v 90. rokoch.
USA a Západ ich zväčša tolerovali vzhľadom na ich odpor voči snahám zosnulého srbského prezidenta Slobodana Miloševiča vytvoriť z bývalých juhoslovanských republík Veľké Srbsko.
Policajti útočníka poznali
Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí USA Victoria Nulandová povedala, že vonkajšie múry ambasády zasiahlo niekoľko striel, ale všetci zamestnanci sú v bezpečí.
Zranený bosniansky policajt bol pridelený na ochranu veľvyslanectva.
Predseda trojčlenného bosnianskeho predsedníctva Željko Komšič povedal, že útočník je cudzinec známy polícii.
Podľa srbskej polície Jasareviča zatkli na krátky čas pred rokom, keď sa uňho počas návštevy amerického veľvyslanca v Srbsku a ďalších západných vyslancov v meste Novi Pazar našiel "veľký nôž".