NEW YORK, BRATISLAVA. Na okrúhle narodeniny dostane Socha slobody moderný dar. Unikátne pohľady z jednej z najslávnejších sôch na svete si budú môcť užiť ľudia kdekoľvek na svete. A bez toho, aby opustili dom.
Do pochodne sochy umiestnia dnes päť kamier. Vďaka nim bude možné na internetovej stránke vzhliadnuť 360stupňovú panorámu New Yorku, rieky Hudson, ako aj začiatku New Jersey.
Po sto rokoch Pôjde skutočne o výnimočný pohľad. Do pochodne nemôžu turisti vkročiť takmer sto rokov.
Pre verejnosť ju zatvorili počas prvej svetovej vojny. V roku 1916 explózia v neďalekých muničných skladoch, ktorú spôsobili nemeckí sabotéri, sochu zľahka poškodila, a preto pre verejnosť uzatvorili balkón okolo pochodne.
Fakty
Socha slobody
l Navrhol ju francúzsky sochár Frederic Auguste Bartholdi.
l Bola darom Francúzska Spojeným štátom americkým na sté výročie vyhlásenia ich nezávislosti.
l Otvorili ju 28. októbra 1886.
l Socha má 46 metrov, je postavená na 47metrovom podstavci. Čiže celkovo čnie viac ako 90 metrov nad riekou.
„Bude to pohľad, ktorý mnohí na svete aj mnohí Newyorčania ešte nikdy nevideli,“ povedal pre Reuters Stephen Briganti, prezident Nadácie Sochy slobody a Ellis Islandu.
Kamery budú v prevádzke 24 hodín sedem dní v týždni a budú ponúkať štyri pohľady. Spustia ich práve dnes, keď Socha slobody oslavuje okrúhlych 125 rokov.
V októbri 1886 ju ako dar k stému výročiu vyhlásenia nezávislosti Spojených štátov darovali Francúzi Američanom. Medenú neoklasicistickú sochu vytvoril francúzsky sochár Frederic Auguste Bartholdi.
V septembri počas návštevy New Yorku sa pred sochou odfotil s bývalým starostom New Yorku Rudym Gulianim aj francúzsky prezdient Nicholas Sarkozy.
Symbol pre imigrantov Pre mnohých imigrantov, aj státisíce Slovákov, bol pohľad na Sochu slobody symbolom nového života, ktorý ich čakal v Spojených štátoch.
Práve medená dáma s pochodňou v jednej ruke a doskami s textom Deklarácie nezávislosti v druhej bolo to prvé, čo videli z Ameriky. Aj keď treba dodať, že tí najchudobnejší (medzi ktorými bola väčšina Slovákov) väčšinou cestovali v podpalubí a sochu uvideli až po vylodení.
Pre prisťahovalcov to však bol symbol Ameriky. Aj preto bude súčasťou osláv narodenín aj proces udelenia štátneho občianstva 125 (presne podľa počtu rokov sochy) imigrantom z viac ako štyridsiatich krajín.
Kliknite sem pre zväčšenie infografiky.