RÍM, BRATISLAVA. Dvanásť míľ vysoký oblak sopečného popola a horniny podľa dobového spisovateľa Plínia mladšieho spôsobil na chvíľu úplné zatmenie slnka.
Tečúca láva, plyny a sopečný popol zabili tisíce ľudí priamo v starorímskych Pompejach, mnohých ďalších zrejme na úteku.
Mesto pochované pod tonami popola a horniny výbuch pred takmer dvetisíc rokmi prežilo. Nemusí však prežiť dnešnú slabú starostlivosť. Zvyšky starorímskych Pompejí, ktoré objavili v roku 1728, má postaviť na nohy finančná injekcia od Európskej únie.
Chýba bežná starostlivosť
Eurokomisár pre regionálnu politiku Johannes Hahn sa na prehliadku Pompejí pre silné dažde v stredu ani nedostal. Napriek tomu prisľúbil 105 miliónov eur na urýchlené záchranné opatrenia zasypaného mesta na juhu Talianska, ktoré je na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Fakty
Pompeje
Jedno z najznámejších archeologických nálezísk na svete.
V roku 79 starorímske mesto zasypal popol a pemza po výbuchu sopky Vezuv.
Zasypané mesto znovu objavili náhodne v roku 1748.
Doteraz je odkrytých 66 hektárov Pompejí.
Peniaze budú môcť využívať najmenej štyri roky.
Minulý víkend sa pri silných dažďoch zrútila vrchná časť historického múru, čomu sa dalo podľa expertky zabrániť jednoduchou údržbou. Pred rokom padol známy dom gladiátorov a jeden z múrov, čo vyvolalo kritiku opatrení talianskej vlády na ochranu populárnej pamiatky.
Nový minister kultúry Giancarlo Galan podľa agentúry DPA sľúbil, že Pompeje budú jeho „absolútnou prioritou“. Jeho predchodca po páde domu gladiátorov rezignoval. Zástupca ministra Riccardo Villari sľubuje Pompejam 20 až 25 nových pracovníkov do konca tohto roku a 20 v ďalšom.
Podobné sľuby však vláda podľa predstaviteľov pamiatkovej organizácie Italia Nostra viackrát nedodržala. Údržbe Pompejí neprospieva ani finančná kríza.
Italia Nostra sa podľa DPA sťažuje, že na reštaurovanie fresiek v Pompejach majú len troch odborníkov a chýbajú aj bezpečnostní pracovníci.
Turistov je rekordne
Pridávajú sa k nim aj architekti. „Rok po zrútení domu gladiátorov sa nič konkrétne neudialo,“ napísala vo vyhlásení talianska národná architektonická asociácia, ktorú cituje britský denník Guardian.
„Naďalej chýba bežná starostlivosť, ktorá je jediným spôsobom, ako miesto zachrániť,“ dodali. Hrozia podľa nich častejšie a vážnejšie incidenty.
Maria Pia Guermandiová z organizácie Italia Nostra hovorí pre Guardian, že na zabránenie zosuvu časti múru stačilo zaizolovať jeho hornú časť. „Namiesto toho, aby vláda čakala na sto miliónov eur, mohla uvoľniť desať miliónov eur a začať okamžite.“
Napriek problémom majú Pompeje podľa talianskeho denníka La Repubblica v týchto dňoch rekordnú návštevnosť.
Aj turisti však prispievajú k ničeniu pamiatky, či už dotýkaním sa historických múrov, alebo len kráčaním po chodníkoch, ktoré spôsobuje eróziu.