Moskva 5. júna (TASR) - Členovia tatárskej menšiny v Rusku vyzvali dnes Kremeľ, aby zabránil septembrovým oslavám kľúčovej bitky na Kulikovom poli z roku 1380, v ktorej moskovský knieža Dmitrij Ivanovič Donskoj porazil ich predkov. Tatári označili oslavy za urážku ich etnickej hrdosti.
Výzva tatárskych historikov a vojnových veteránov ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi je najnovším znakom toho, že sily presadzujúce nezávislosť zostávajú v Tatarstane naďalej silné. Tatarstan je jednou z najbohatších a najsebavedomejších oblastí Ruska.
Skupina tatárskych intelektuálov konkrétne protestovala proti zahrnutiu výročných osláv bitky na Kulikovom poli v roku 1380 v kalendári vojenských sviatkov ruského ministerstva obrany.
Oslavy "vnesú spory do spoločnosti a podnietia medzietnickú nenávisť" a sú "urážkou veľkého počtu vojenských dôstojníkov a vojakov, ktorí nie sú etnickými Rusmi," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré priniesla ruská tlačová agentúra ITAR-TASS. Kremeľ výzvu nekomentoval.
I keď 21. september dátum bitky na Kulikovom poli má vojenský charakter a výstavy miestnych múzeí každoročne opätovne predstavujú miesto bitky, nie je tento deň štátnym sviatkom Ruskej federácie. Konzervatívne združenie ruskej pravoslávnej cirkvi s nesúhlasom reagovalo na kritiku sviatku zo strany moslimských Tatárov a navrhlo, aby bol tento deň oficiálne vyhlásený za deň ruskej nezávislosti.
Autori "tatárskeho" listu tiež Putinovi pripomenuli, že v čase bitky Rusko neexistovalo ako nezávislý štát, ale iba ako zoskupenie poddanstiev pod vládou Zlatej hordy - rozsiahleho tatárskeho štátu.
Bitka na Kulikovom poli sa pokladá za rozhodujúci bod obratu v ruskej histórii. V roku 1380 tu Rusi, ktorých viedol Dmitrij Ivanovič Donskoj, rozdrvili vojská Tatárov. Bolo to prvé víťazstvo Rusov nad Tatármi, ktorí 150 rokov predtým dobyli väčšinu vtedajšej Rusi. Víťazstvo znamenalo silné morálne povzbudenie a bolo hnacím motorom zjednotenia ruských kniežatstiev pod kontrolou Moskovskej Rusi.
Nasledujúci ruskí cári bojovali proti Tatárom do podrobenia tatárskych kráľovstiev Kazaň a Astrachaň v 60. rokoch 16. storočia. Najdlhšie - do roku 1783 - odolávali Tatári na Kryme, keď ich štát anektovala ruská panovníčka Katarína Veľká.