BENGHÁZÍ. Abdalláh Sanúsí, bývalý šéf líbyjskej tajnej služby za režimu Muammara Kaddáfího, dorazil v noci nadnes do regiónu Kidal v africkom štáte Mali, kam sa dostal cez púšť v Nigeri. Kaddáfího syn Sajf Islám je takisto na ceste do Mali.
V severonigerskom meste Agadez to podľa agentúry AP vyhlásil to poradca nigerského prezidenta, ktorý si neželal byť menovaný vzhľadom na citlivosť záležitosti. Staršinovia tradičných púštnych obyvateľov - Tuarégov - mali v meste stretnutia dlho do nočných hodín, na ktorých diskutovali, ako riešiť vzniknutú situáciu.
Bývalý šéf Kaddáfího rozviedky Sanúsí a Kaddáfího syn Sajf Islám sú dvoma predstaviteľmi plukovníkovho režimu, ktorí prežili a ktorých žiada vydať Medzinárodný trestný súd (ICC) v holandskom Haagu pre obvinenia zo spáchania vojnových zločinov.
"Navrhujú spôsob ako sa vydať do Haagu," uviedol Abd al-Madžíd Mlegta, vysoký vojenský predstaviteľ Dočasnej národnej rady. Hovorca súdu v Haagu Fadi El Abdallah povedal, že túto informáciu nemajú potvrdenú. "Snažíme sa skontaktovať s radou pre viac informácií," uviedol.
Poradca nigerského prezidenta ďalej povedal, že Sanúsího sprevádzali cez duny malijskí Tuarégovia a teraz sa nachádza v púštnom tábore v oblasti Kidal na severe Mali. Kaddáfího syn podľa očakávania príde tou istou trasou.
Šéf Kaddáfího tajných služieb utiekol do Mali
Bývalý šéf líbyjskej spravodajskej služby a švagor Muammara Kaddáfího Abdalláh al-Sanúsí, po ktorom pátra Medzinárodný trestný súd, prešiel cez Niger do Mali. Informovali o tom vo štvrtok bezpečnostné zdroje z oboch krajín. "Abdalláh al-Sanúsí prišiel do malijskej púšte z Nigeru", kde je pravdepodobne pod ochranou Tuarégov, uviedol nigerský zdroj pod podmienkou zachovania anonymity.
Tieto informácie potvrdil tiež bezpečnostný zdroj zo severného Mali, podľa ktorého Sanúsí cestuje s malou skupinou. Nie je jasné, či sa v nej nachádza aj Kaddáfího syn a predpokladaný nástupca Sajf al-Islám.
Zdroj z prostredia Tuarégov predtým informoval, že Sajf al-Islám a Sanúsí mali v utorok prekročiť hranice Líbye s Nigerom. Na Kaddáfího, ktorý je medzičasom mŕtvy, ako aj jeho syna a šéfa tajnej služby vydal Medzinárodný trestný súd zatykač pre zločiny proti ľudskosti počas potláčania povstania proti ich režimu.
Tuniský súd oslobodil bývalého líbyjského premiéra Alího Mahmúdího
Tuniský súd rozhodol dnes o prepustení bývalého líbyjského premiéra Baghdádího Alího Mahmúdího na slobodu, a to napriek žiadosti líbyjskej vlády o jeho vydanie. Oznámil to dnes jeho právny zástupca.
Advokát agentúre Reuters povedal, že "súd rozhodol o Mahmúdího prepustení z väzenia". Jeho správu potvrdil súdny zdroj, podľa ktorého už Mahmúdí je na slobode.
Bývalý líbyjský premiér utiekol z Líbye do susedného Tuniska krátko po páde Kaddáfího vlády v júli tohto roku a vo väzení držal hladovku na protest proti svojmu možnému vydaniu do Líbye.
OSN bude hlasovať o ukončení operácie v Líbyi
Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov bude vo štvrtok hlasovať o ukončení vojenskej operácie NATO v Líbyi. Informovalo o tom francúzske ministerstvo zahraničia.
"Bezpečnostná rada by mala dnes prijať rezolúciu, ktorá 31. októbra ukončí platnosť rezolúcie 1973 povoľujúcej použitie sily na ochranu civilistov a zabezpečenie bezletovej zóny," uviedol hovorca ministerstva Bernard Valero na tlačovej konferencii.
Francúzske, americké a britské sily spustili vojenskú kampaň NATO zameranú na ochranu bezletovej zóny a ochranu civilistov pred útokmi armády Muammara Kaddáfího 31. marca. Odvtedy uskutočnili na ciele bývalého režimu viac ako tisíc náletov. Posledná bašta a rodné mesto diktátora Syrta padla 20. októbra.