KOSOVSKÁ MITROVICA. Kosovskí Srbi začali s čiastočným uvoľňovaním cestných barikád, ktoré doposiaľ znemožňovali pohyb a zásobovanie medzinárodných jednotiek NATO (KFOR) na nepokojnom severe Kosova.
Kosovskí Srbi blokujú cesty už tri mesiace, aby zabránili vláde v Prištine rozšíriť svoju moc aj na prevažne Srbmi obývanom severe, pripomenula agentúra AP.
Kosovskosrsbkí lídri oznámili, že začali s odstraňovaním časti barikád, aby jednotky KFOR mohli zásobovať svojich vojakov.
Naďalej však budú hliadkovať na jednotlivých barikádach, aby zabránili misii Únie v prevážaní kosovskoalbánskych úradníkov.
Kosovskoalbánske úrady sa v júli tohto roka pokúsili silou rozostaviť svoje bezpečnostné jednotky na dva hraničné priechody z Kosova do Srbska, aby presadili dodržiavanie zákazu dovozu srbského tovaru.
Srbi reagovali zablokovaním ciest. Pri potýčkach zahynul jeden albánsky policajt.
Kosovský parlament odmietol pozastavenie dialógu s Belehradom
Kosovský parlament dnes veľkou väčšinou hlasov zamietol návrh opozičného hnutia Vetevendosje (Sebaurčenie), aby sa pozastavil v marci otvorený dialóg o otvorených otázkach so Srbskom. Proti tomuto návrhu hlasovalo 54 poslancov, za bolo 17, jeden sa zdržal hlasovania. Informovali o tom kosovské médiá.
Poslanci hnutia Vetevendosje obvinili premiéra Hashima Thaciho, že nesie zodpovednosť za situáciu na severe krajiny, kde miestni Srbi od polovice septembra blokujú významné cestné komunikácie na protest voči prítomnosti kosovských colníkov na hraničných priechodoch.
Predseda kosovskej vlády sa však domnieva, že zodpovednosť nesie misia OSN UNMIK, ktorá nebola údajne dôsledná pri uplatňovaní svojho mandátu a nezabezpečila poriadok a právny štát. To viedlo podľa Thaciho de facto k oddeleniu Srbov od iných kosovských etník.
Thaci považuje rozhodnutie vlády v Prištine z 25. júla o obnovení poriadku a právneho štátu na severe Kosova za veľký zvrat. Kontrolu nad hraničnými priechodmi v oblasti mali vtedy prevziať príslušníci špeciálneho policajného útvaru. Napokon sa jej však dočasne ujali príslušníci KFOR. Od polovice septembra tam pôsobia aj kosovskí colníci.
Kosovský premiér dnes avizoval aj koniec srbských paralelných štruktúr v Kosove. Tie sa podľa jeho slov ukrývajú za deti a ženy, ktoré sú proti svojej vôli posielané na barikády. Hashim Thaci vyzval súčasne všetky zúčastnené strany na porozumenie pre súčasnú situáciu a k zachovaniu jednoty.