TUNIS. Prvé čiastkové oficiálne výsledky nedeľňajších volieb v Tunisku potvrdzujú víťazstvo umiernenej islamistickej Strany obnovy (an-Nahda).
Volebná komisia oznámila, že an-Nahda získala v ústavodarnom zhromaždení 15 z 39 dosiaľ známych domácich mandátov.
Spolu s výsledkami oznámenými v pondelok od Tunisanov žijúcich v zahraničí má teraz an-Nahda celkovo 24 z 57 kresiel (42 percent).
Celkovo bude mať zhromaždenie, ktoré má vypracovať novú ústavu, 217 členov. Druhou najúspešnejšou stranou je Kongres pre republiku, ktorý predbežne dosiahol desať kresiel.
Volebná komisia uviedla, že dôkladné počítanie hlasov oneskoruje zverejnenie konečných výsledkov. Podľa odhadov sa na voľbách zúčastnilo 90 percent oprávnených voličov.
Voľby prebehli v poriadku
Pozorovatelia Európskej únie označili voľby v Tunisku za transparentné a uviedli, že ich sprevádzali iba zanedbateľné nezrovnalosti.
"Tuniské voľby boli transparentné," skonštatovala pozorovateľská misia v stanovisku, pričom dodala, že je spokojná s hlasovaním v 97 percentách hlasovacích miestností.
"Zvyšné tri percentá sprevádzali len menšie nezrovnalosti," povedal šéf misie Michael Gahler novinárom v Tunise. Stanovisko dodáva, že voľby sa uskutočnili "v súlade so slobodou prejavu". Výsledky by mali byť známe neskôr v utorok.
V historickom hlasovaní sa o podporu uchádzalo viac ako 100 registrovaných strán a viac ako 10-tisíc kandidátov.
Nasledovali aj protesty
Približne 400 ľudí protestovalo v tuniskom hlavnom meste a obviňovalo islamistickú Stranu obnovy aj ďalšie politické zoskupenia, že voľby vyhrali podvodom.
Protestujúci ľudia sa zhromaždili pred budovou, ktorú využíva komisia dohliadajúca na voľby, a obkolesilo ich vyše 100 policajtov.
Demonštranti niesli pútače s nápismi "Aká demokracia?" a "Hanba ti, Ghannúší!", ktorým poukazovali na lídra Strany obnovy Rášida Ghannúšího.
"Falšovanie sa dialo dokonca už pred hlasovaním. Sú strany ako napríklad Strana obnovy, ktoré dávali voličom peniaze," povedal jeden z demonštrantov Sajfalláh Hanaší.
"Nie sme proti islamu, ale Ghannúšího strana by mala byť potrestaná za tieto porušenia volebného zákona," vyhlásila ďalšia protestujúca Amíra Bin Jahjaová.
Predstavitelia volebnej komisie uviedli, že došlo iba k menším porušeniam volebného zákona, a zahraniční pozorovatelia volieb oznámili, že sú vo všeobecnosti spokojní s priebehom a organizáciou hlasovania.