SME

Rumuni vítali bývalého kráľa potleskom

Pred parlament sa posledný rumunský monarcha Michal I. postavil po vyše 60 rokoch.

Po prejave si exkráľ sadol na drevený trón.Po prejave si exkráľ sadol na drevený trón. (Zdroj: SITA/AP)

Agentúrne spravodajstvo sme o 18:05 nahradili autorským článkom denníka SME.

BUKUREŠŤ, BRATISLAVA. V Rumunsku to v utorok vyzeralo, akoby sa čas vrátil o viac ako polstoročie dozadu.

Do parlamentu vstúpil kráľ a po 64 rokoch sa postavil pred poslancov. Jeho prejav vítali búrlivým potleskom postojačky, mnohí si ho, ako si všimol reportér agentúry Reuters, fotili na mobil.

Bývalý monarcha krajiny, posledná žijúca európska hlava štátu z čias druhej svetovej vojny, včera oslavoval 90. rokov. „Kráľovská koruna nie je iba symbol minulosti, je to stelesnenie našej nezávislosti,“ povedal exkráľ.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako by ste sa zachovali?

Večer sa v Bukurešti chystá slávnostný galakoncert, na ktorý mali prísť súčasní, ale aj bývalí králi a ich potomkovia z celej Európy, napríklad španielska kráľovná Sofia či švédsky kráľ Carl Gustaf.

Michal I. je jedným z posledných žijúcich bývalých panovníkov z „mŕtvych dynastií“ v Európe.

Rumunské kráľovstvo

  • Vzniklo v roku 1881 po porážke a oslobodení od Osmanskej ríše.

  • Po 1. svetovej vojne sa volalo Veľké Rumunsko.

  • Zaniklo 30. decembra 1947. Sovietmi podporovaní miestni komunisti donútili kráľa Michala I. podpísať abdikáciu.

Rumunom vládol v rokoch 1927 až 1930 ako dieťa ešte v zastúpení, neskôr počas druhej svetovej vojny už samostatne. V roku 1944 sa pridal na stranu hnutia, ktoré zvrhlo prohitlerovskú rumunskú vládu.

S nástupom komunizmu v krajine však musel opustiť trón.

SkryťVypnúť reklamu

„Povedali mi, že ak to nepodpíšem, zastrelia tisíc ľudí vo väzení. Čo by ste urobili?“ spomínal bývalý kráľ na osudové chvíle predposledného decembrového dňa v roku 1947. Rumunská monarchia sa skončila po 66 rokoch.

Prezident: Je to zradca

Po odchode z Rumunska, ktoré sa zmenilo na republiku, žil vo Švajčiarsku aj v Británii. Živil sa aj ako testovací pilot.

Domov sa vrátil až po páde komunizmu, občianstvo získal späť v roku 1997. V súčasnosti striedavo žije vo svojej domovine a Švajčiarsku.

Michala I. v deň jeho okrúhlych narodenín pozvala do parlamentu menšia stredopravá strana. S vystúpením pred parlamentom súhlasili prekvapujúco aj opoziční socialisti.

Naopak, pravicová strana prezidenta Traiana Basesca bola proti. Prezident, ktorý v parlamente v utorok chýbal, často hovorí, že kráľ zradil národné záujmy a krajinu vydal Sovietom.

SkryťVypnúť reklamu

Monarchia sa nevráti

Neznamená to však, že by Rumunsko chcelo znovu nastoliť monarchiu. „Je to symbolické gesto. Len sme si chceli uctiť významnú osobu v našej histórii,“ povedal pre BBC Crin Antonescu, šéf liberálnej strany, ktorá kráľa pozvala do parlamentu.

Väčšina Rumunov je proti znovunastoleniu monarchie. Michal I. povedal, že sa o ňu nebude snažiť, ak ju nebudú chcieť ľudia.

Králi bez trónu

Simeon II.

Bulharsku „vládol“ ako dieťa v rokoch 1943 až 1946, keď monarchiu zrušili. Späť do krajiny sa vrátil až po páde komunizmu. Dal sa na politiku a v rokoch 2001 až 2005 bol dokonca premiérom Bulharska.

Konštantín II.

Posledný kráľ Grécka musel opustiť trón v roku 1973, aj keď posledné roky žil vo vyhnanstve a fakticky nevládol. V zahraničí, Londýne, žije doteraz. Je bratancom z druhého kolena s britským princom Charlesom.

SkryťVypnúť reklamu

Karl von Habsburg

Keby existovala Habsburská monarchia, Karl (50) by bol cisárom. Najstarší syn nedávno zosnulého Otta von Habsburga prevzal „trón“ v roku 2007. Štyri roky bol europoslancom za ľudovcov.

Alexander

Nástupca juhoslovanského trónu, princ Alexander, sa mohol hrdiť titulom len štyri mesiace. Krátko po jeho narodení v roku 1946 kráľa – jeho otca – odstránili. Alexander v Srbsku presadzuje vytvorenie konštitučnej monarchie.

Mária Romanovová

Mária Romanovová (57) je pravnučka ruského cisára Alexandra II., ktorý vládol v 19. storočí. Považuje sa za následníčkou trónu Romanovovcov, aj keď niektorí jej nárok spochybňujú.

(vas), FOTO – SITA/AP, WIKIMEDIA, RT.COM

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 281
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 923
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 631
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 588
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 209
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 069
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 411
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 307
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nemecká polícia

Pri zásahu bola útočníčka postrelená a neskôr zomrela.


TASR
Seizmograf zaznamenáva pohyby zeme.

Dosiahlo magnitúdu 6,3.


TASR
Čínsky prezident Si Ťin-pching so svojim ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

Každé partnerstvo má hranice.


ČTK 3

Opozičná Ľudová strana uviedla, že na proteste sa zúčastnilo viac ako 100-tisíc ľudí.


SITA 1

Sportnet

Kylian Mbappé strieľa gól v zápase Nemecko - Francúzsko v súboji o bronz v Lige národov UEFA.

Francúzsko zdolalo domáce Nemecko v zápase o 3. miesto v Lige národov UEFA, pozrite si priebeh a výsledok.


a 1 ďalší
Tréner Slovana Vladimír Weiss st. a vpravo jeho asistent Boris Kitka.

Dianie v Slovane Bratislava v uplynulých týždňoch naznačuje, že neľahká situácia vládne pri tvorení nového kádra.


SITA
Viktória Chladoňová v drese tímu Visma Lease a Bike.

V súťaži o biely dres skončila tretia.


Tréner Luciano Spalletti počas zápasu Nórsko - Taliansko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Federácia ho cez víkend informovala, že s ním ďalej na lavičke národného nepočíta.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu